Ciekawym i ciągle żywym symbolem dawnej potęgi maharadżów Jaipuru jest Pałac Miejski wybudowany w latach 1729-32 przez Sawai Jai Singh’a II i udoskonalany przez jego następców. Pośród wielu budynków tego kompleksu szczególnie wyróżnia się siedmiopiętrowy Chandra Mahal, który niezależnie od przemian ustrojowych jakie dokonały się ponad 40 lat temu, nadal pozostaje rezydencją rodu Kaczwaha i obecnego maharadży Kumar Padmanabh Singh’a.

Jak może zauważycie na zdjęciach flaga ma pięć poziomych pasów w kolorach: czerwonym, żółtym, białym, zielonym i niebieskim. W stosunku do swojej długości wydaje się jakby za szeroka o ten jeden pas. Mówiąc inaczej ma szerokość jeden i ćwierć odkąd Jai Singh II dostał od Aurangzeba tytuł Sawai. Tytuł ten jest dziedziczony i w zasadzie prezentując kolejnych władców Amberu i Jaipuru powinnam go używać.

Innym ciekawym pałacem jest Mubarak Mahal – Pałac Pomyślności, zbudowany w stylu islamskim, w którym mieści się muzeum tradycyjnych strojów królewskich, w tym zbiór szat Madho Singh I, który ważył 250 kg i miał podobno 108 żon. Zapisał się więc w historii nie tylko rekordowymi, srebrnymi kadziami na wodę. Te można zobaczyć w Diwan-I-Khas – sali audiencji prywatnych. Podobno zostały wykonane z 14000 stopionych srebrnych monet i ważą 340 kg każda.

W pałacu Maharani, który służył kiedyś żonom maharadży, jest kolekcja broni służącej w wyprawach wojennych, ale także ciekawej broni myśliwskiej i osobistej. Natomiast w Bhaggi Khana – kolekcja powozów, również tych egzotycznych ciągnionych przez słonie.

W części muzealnej można także zwiedzać Diwan-I-Aam – salę audiencji publicznych, a także spotkać się z następcą dawnych mistrzów miniatury, którego pracownię odwiedzali najwięksi władcy i politycy naszych czasów. Wstęp do pałacu kosztuje 300 rupii, a do Chandra Mahal 2500 rupii. Dla porównania turyści indyjscy płacą odpowiednio 75 i 2000 rupii, a w czasie świąt państwowych 26 stycznia i 15 sierpnia mogą korzystać z bezpłatnych wejściówek.