Narodową walutą Etiopii jest Birr (ETB), który w roku 1894 wprowadził cesarz Menelik II. Birr dzieli się na 100 centimów, a jego aktualny kurs z kalkulatorem walutowym znajdziecie na głównej stronie kraju. Do wymiany warto zabrać dolary amerykańskie emitowane po roku 2000 lub brytyjskie funty. Dlaczego? – bo w wielu miejscach uda się zapłacić także w tej walucie. O wiele korzystniejsze jest jednak operowanie walutą narodową z uwagi na niekorzystny kurs jaki zaproponuje sprzedawca. W kantorzy czy banku można także wymienić Euro ale w transakcjach ta waluta nie jest mile widziana.
W wielu krajach przy dokonywaniu płatności ważny jest także stan banknotu bo sprzedawcy mogą odmówić przyjęcia banknotu zgniecionego lub uszkodzonego. W Etiopii przeżyjecie szok już przy pierwszych zakupach. Sprzedawca wyda Wam resztę w czymś co tylko wymiarem przypomina banknot. Zwykle banknoty o nominale 10 Birr są brudne do tego stopnia że trudno określić ich naturalny kolor. Naderwane, uszkodzone, rozmięknięte od brudu i wilgoci dosłownie budzą odrazę. Za pierwszym razem to ja nie chciałam ich przyjąć ale sprzedawca wyjaśnił mi że to normalne. Rzeczywiście tak jest i już następnym razem bez problemu zapłaciłam nimi za napoje.
Obecnie w obiegu znajdują się banknoty o nominałach: 1, 5, 10, 50 i 100 birr (ETB) oraz monety 1, 5, 10 i 50 centimów oraz 1 birr.