Oficjalną walutą w Chorwacji jest Kuna chorwacka (HRK), która dzieli się na 100 lip. Co ciekawe „kuna” i „lipa” w języku chorwackim tłumaczą się dosłownie na język polski. Nazwa waluty nawiązuje do czasów średniowiecznych, kiedy na tych terenach skóry kun stosowane były w handlu jako jednostka wartości. A więc mój obrazek na górze strony wcale nie jest żartem.
Pierwszy raz Kuna została wprowadzona w czasie II wojny światowej po utworzeniu Niezależnego Państwa Chorwackiego. Wówczas kuna dzieliła się na 100 banic i zastępowała jugosłowiańskiego dinara. Państwo nie zachowało jednak niepodległości i w czasach Jugosławii ponownie wprowadzono dinara. Ostatecznie i tym razem trwale pojawiła się w obiegu w czerwcu 1994. Poniżej przedstawiłam banknoty jakimi posługujemy się najczęściej. Warto jednak wiedzieć, że w obiegu znajdują się także monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip oraz 1, 2, 5 i 25 kun.

W Chorwacji można również płacić w Euro, ale to się nie opłaci. W dużych supermarketach bez problemu zapłacicie kartą kredytową, ale przy drobnych zakupach na targu lepiej mieć Kuny. Najkorzystniej można je wymienić z Euro lub PLN w chorwackim banku. W niektórych kantorach i na poczcie może być pobierana prowizja. Nie warto jednak wymieniać zbyt dużo, bo ponowne przewalutowanie na PLN lub Euro będzie możliwe tylko w banku. Aktualny kurs i kalkulator walutowy znajdziecie na głównej stronie Chorwacji.

 
No selected post