Gaziantep

Gaziantep to duże miasto w południowo-wschodniej Turcji liczące ponad 1,3 mln mieszkańców. Słynie z pistacji i robionej z nich baklawy, ale jest też na liście najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miast na świecie. Dawniej nosiło nazwę Ayintab, a później Antep jednak pochodzenie tej nazwy nie jest do końca wyjaśnione. Za bohaterską postawę mieszkańców miasta podczas wojny francusko-tureckiej, a także podczas tureckiej wojny o niepodległość w roku 1921 parlament turecki uhonorował miasto tytułem Ghazi. W czasach osmańskich tytuł ten,  tłumaczony jako "zwycięski", nadawano wysokim rangą oficerom zasłużonym w walkach przeciwko nie-muzułmańskim wrogom. Od roku 1928 nazwa "Antep bohater wojenny" czyli Gaziantep została oficjalnie przyjęta.
 
Restauracja Büyük Veliç podaje śniadania w formie bufetu ale kolacje są serwowane W pokojach Wi-Fi, TV-SAT, sejf, mini-bar i suszarka do włosów Przed muzeum rzeźba nawiązująca do czasu karawan na jedwabnym szlaku
Na naszym szlaku miasto znalazło się za sprawą słynnego Muzeum Mozaiki - Zeugma Mozaik Müzesi. Ruszamy tam wczesnym rankiem po nocy spędzonej w trzygwiazdkowym Büyük Veliç Hotel.
Starożytne miasto Zeugma zostało założone około 300 r. p.n.e. przez jednego z generałów Aleksandra Wielkiego - Seleukosa I Nicatora. Po śmierci Aleksandra Wielkiego w roku 323 p.n.e. należał on do wąskiego grona diadochów (najwyższych dowódców i członków rodziny) konkurujących o przejęcie władzy nad wielkim imperium. Miasto położone na obu brzegach rzeki Eufrat spinał pontonowy most. W okresie szczytowego rozwoju liczyło podobno 70-80 tys. mieszkańców. W 64 r. p.n.e. Seleucja dostała się w ręce imperium rzymskiego i wówczas miasto zmieniło nazwę na Zeugma co można tłumaczyć mniej więcej jako "most na łodziach". Jego strategiczne położenie na jedwabnym szlaku i granicy imperium perskiego spowodowało, że Zeugma stała się silnym ośrodkiem wojskowym i miejscem pobierania opłat od handlu, na czym szybko bogacili się jego mieszkańcy. Stacjonował tu IV Legion Scytów Marka Antoniusza. Przedsiębiorcy, wojskowi i inni dostojnicy budowali tu imponujące domy i wille wyróżniające się wspaniałymi mozaikami na podłogach, w basenach i na dziedzińcach. Tak było do roku 256 n.e. gdy Zeugma została zdobyta i całkowicie zniszczona przez Sasanidów króla Shapur'a I. Trzęsienie ziemi jakie nastąpiło niedługo potem zakopało miasto pod gruzami i nigdy już nie podniosło się do dawnej świetności.
 
Najnowsza ekspozycja artefaktów z Zeugma została otwarta w 2011 r. Gromadzi zbiory mozaiki o powierzchni 1700 m2 i jest drugą co do wielkości na świecie W salach nie wolno robić zdjęć z wykorzystaniem lampy błyskowej i statywu
Jego bogactwa i mnóstwo cennych artefaktów, ruiny dawnych willi, mozaiki i grobowce  pozostały nieodkryte przez kolejne tysiąclecia. Zainteresowanie tym miejscem pojawiło się dopiero pod koniec XX wieku gdy naukowcy z muzeum w Gaziantep odkryli dwie komory grobowe niestety obrabowane już przed wiekami. Ujawniono jednak freski na ścianach i rzeźby na tarasach przed komorami. W 1992 r zgłoszono wzrastającą liczbę przypadków nielegalnego poszukiwania skarbów, a pochodzące z tych terenów artefakty zaczęły trafiać do muzeów i prywatnych kolekcji. Wreszcie zajęto się tym terenem na poważnie. Prace wykopaliskowe przyniosły rewelacyjne odkrycia z okresu I w. n.e. Prace ziemne przy budowie kolejnej tamy odsłoniły cmentarz z wczesnego okresu brązu i wiele innych znalezisk. Do roku 1999 odkryto kolejne wille, mozaiki i ponad 65 tys. glinianych tabliczek, dzięki którym muzeum w Gaziantep może poszczycić się największym na świecie zbiorem Bulli.
 
Misternie zabezpieczone mozaiki świadczą o bogactwie dawnych mieszkańców Zeugma Złoty okres świetności miasta za czasów rzymskich trwał niewiele ponad 200 lat Skarby pogrzebane przez trzęsienie ziemi czekały na odkrycie i zabezpieczenie do naszych czasów
Stało się jasne, że oba brzegi Eufratu kryją wiele starożytnych skarbów, które po wybudowaniu tamy zostaną na zawsze zalane. Prace należało podzielić na etapy związane z harmonogramem budowy, a znaleziska przenieść. W ten sposób w Gaziantep znalazła się druga co do wielkości na świecie, po muzeum Bardo w Tunisie, kolekcja mozaiki o łącznej powierzchni ponad 1700m2.