Narodowy Bank Tajlandii - ธนาคารแห่งชาติของประเทศไทย

Tajską walutą jest baht (THB), który dzieli się na 100 satangów bitych jako monety. Spotkałam takie o nominałach 25 i 50 satangów oraz monety o nominałach 1, 5 i 10 bahtów. W Tajlandii aktualnie znajdują się w obiegu dwie serie banknotów wydanych w latach 1997 - 2005 (Seria 15) oraz najnowsze, emitowane w latach 2012 - 2014 (Seria 16). Najłatwiej je odróżnić po awersie z wizerunkiem Króla Ramy IX. W banknotach starszej emisji król jest w mundurze naczelnego wodza, a w nowszej - w tradycyjnym stroju Chakri.
 
Portret króla Ramy IX w tradycyjnym stroju Chakri Król Ramkhamhaeng na tronie Manangkhasila Asana
Portret króla Ramy IX w tradycyjnym stroju Chakri Król Naresuan na tle Phra Chedi Chai Mongkol
Portret króla Ramy IX w mundurze Naczelnego Wodza Mimar Ahmet Kemaleddin Bey (1870-1927)
Portret króla Ramy IX w tradycyjnym stroju Chakri Król Budda Yodfa Chulalok - Rama I
Portret króla Ramy IX w mundurze Naczelnego Wodza Król Rama IX na tle tamy Pa Sak Jolasid
Ponadto banknot o nominale 100 THB serii 15 został wydany w dwóch wersjach różniących się rewersem. Jadąc do Tajlandii można zabrać ze sobą do wymiany dolary lub euro, ale w przypadku dolarów wyłącznie wyemitowane po roku 1996. W sklepach i na targowiskach nie można płacić w obcej walucie, bo jej przyjmowanie jest ustawowo zabronione w obawie przed spekulacją. Szersze informacje związane tajska walutą znajdziecie na stronie Narodowego Banku Tajlandii
Ze względu na objętość strony, nadal obowiązujące banknoty starszej wersji pojawią się w okienku po kliknięciu na wybrany banknot serii 16.