Bang Pa-In - Pałac Wewnętrzny

Stojąc przed Thewarat Khanlai jesteśmy już na terenie Pałacu Wewnętrznego. Najbardziej ulubioną budowlą króla Chulalongkorna była tu rezydencja mieszkalna Phra Thinang Uthayan Phumisathian, którą Rama V odwiedzał nawet trzy razy w roku. Pałac zbudowany w roku 1877 z drewna, w stylu szwajcarskiej willi niestety nie przetrwał do naszych czasów, bo w roku 1938 w trakcie drobnych napraw został przypadkowo spalony. Dzisiejszy budynek to jego replika z 1996 roku zbudowana na wyrażane życzenia Jej Wysokości Królowej Sirikit. Zanim jednak dojdziemy do rezydencji wzrok każdego turysty przyciągną fantastycznie uformowane krzewy do złudzenia przypominające stado słoni. To niewątpliwie ukłon w stronę tradycji i króla Chulalongkorna, który był wielkim miłośnikiem ogrodnictwa.
  
Thewarat Khanlai od strony Pałacu Wewnętrznego - to prywatna część zespołu pałacowego Phra Thinang Uthayan Phumisathian rezydencja mieszkalna odbudowana na życzenie królowej Sirikit Fragment ogrodu pałacowego, który był obiektem specjalnej troski Króla Chulalongkorna
Najbardziej charakterystyczną budowlą tej części jest jednak Ho Withun Thasana (Widok, Spojrzenie Merca) czyli Obserwatorium zbudowane przez króla Chulalongkorna w roku 1881 roku jako punkt widokowy na okolicę. Wydaje się, jednak że wieża jest wyrazem hołdu dla jego ojca Ramy IV - miłośnika i znawcę astronomii, który swoją pasję i naukowe badania przepłacił życiem. W roku 1868 obliczył on datę zaćmienia słońca na dzień 18 sierpnia i zaprosił wiele szanowanych osób z Europy by wspólnie obserwować to zjawisko we wsi Wakor na południe od Hua Hin. Dowiódł, że nie mylił się w swoich obliczeniach, ale zaraził się malarią, podobnie jak biorący udział w wyprawie Chulalongkorn. W wyniku zakażenia Rama IV zmarł 6 tygodni później, a bliski śmierci Chulalongkorn powrócił do zdrowia.
  
Ho Withun Thasana to najbardziej charakterystyczny obiekt pałacu - widok od Pałacu Niebiańskiego Światła Phra Thinang Wehart Chamrun podarowany w roku 1889 przez Chińczyków Ramie V Na parterze pałacu tron w stylu chińskim. Inne pomieszczenia są niestety zamknięte
Mnie szczególnie zaintrygował jednak stojący po drugiej stronie stawu Pałac Niebiańskiego Światła - Phra Thinang Wehart Chamrun. Podarowała go Ramie V wraz z kompletnym wyposażeniem w roku 1889 Chińska Izba Gospodarcza, a postawili go w Bang Pa-In chińscy rzemieślnicy. W imponującym pałacu dominuje kolor czerwony, a jego wyposażenie stanowią ozdobne meble ze szlachetnego hebanu, naczynia ze złota, srebra i porcelany. Na parterze gdzie można jeszcze robić zdjęcia znajduje się tron utrzymany oczywiście w chińskim stylu. Ten pałac był z kolei ulubioną rezydencją króla Vajiravudha czyli Ramy VI, kiedy odwiedzał Bang Pa-In w latach 1910-1925. Ja też poświęciłam mu chyba najwięcej uwagi.
 
 
Korzystając z odrobiny miejsca przytoczę jako ciekawostkę wymagania dotyczące ubioru zwiedzających. Potraktujcie je poważnie, bo regulamin ubioru jest skrupulatnie przestrzegany.

1. Szorty, mini spódniczki, krótkie spódniczki, obcisłe spodnie przylegające do ciała jak rajstopy nie mogą być noszone jako odzież zewnętrzna.
2. Przejrzyste koszule i bluzki, a także culottes (spodnie do kolan) lub spodnie ćwierć długości nie mogą być noszone.
3. Koszulki bez rękawów lub kamizelki nie mogą być noszone jako odzież zewnętrzna.
4. Sandały bez pasków na kostki lub pięty nie mogą być noszone.
5. Wszystkie rękawy koszuli, długie lub krótkie, nie mogą być podwinięte
6. Bluzy i spodnie dresowe, wiatrówki, spodnie w stylu piżamy lub ubioru rybaków nie mogą być noszone.

Jak widać regulamin jest nieco łagodniejszy niż w Bangkoku, ale warto zwrócić uwagę na szczegóły. W Bang Pa-In panuje wyjątkowo gorący i wilgotny klimat, nawet we wczesnych godzinach porannych. Można tu wejść w koszuli z krótkim rękawem, co w Bangkoku jest zabronione, ale jeśli ktoś zdecyduje się na długi nie będzie mógł go podwinąć.