Archiwum aktualności

27.01.2015
Szkoły w Acapulco znów otwarte
Na forum z udziałem przedstawicieli władz, nauczycieli i rodziców, które odbyło się 16 stycznia w Acapulco w celu omówienia problemów występujących Guerrero, sekretarz wydziału państwowej edukacji publicznej otwarcie przyznał, że przestępczość zorganizowana jest obecna w klasach. Salvador Martínez della Rocca przedstawił tylko niektóre statystyki przestępczości, z których wynika, że od listopada 22 w Acapulco nauczycieli zostało zamordowanych, a ośmiu innych porwanych, nie mówiąc już o próbach wymuszenia.
W ślad za tą oceną 110 szkół zostało czasowo zamkniętych. W kolejnych dniach przedstawiciele Krajowej Żandarmerii odwiedzili około 80 szkół na wszystkich poziomach nauczania w celu zidentyfikowania problemów bezpieczeństwa i podjęcia pilnych środków zaradczych zgodnie z potrzebami szkoły.
Ustalono, że w trybie natychmiastowym w niektórych szkołach będzie stała obecność sił bezpieczeństwa, podczas gdy w innych będą regularne patrole. Działaniom tym ma towarzyszyć operacyjne gromadzenie informacji w celu zapobiegania działalności przez elementy przestępczości zorganizowanej.
Przyjęcie planów zapewnienia bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom spowodowało, że w dniu dzisiejszym szkoły zostały ponownie otwarte.

02.01.2015
Popocatepetl powitał Nowy Rok
Przebudził się jeden z najgroźniejszych wulkanów na świecie wulkanów - Popocatepetl i w ciągu ostatniej doby doszło do kilku erupcji. Wulkan wyrzucał popiół na wysokość nawet 3 kilometrów. Ostatnie erupcje nie były jednak bardzo silne i nie zdecydowano się na ewakuację okolicznych mieszkańców. Wulkan jest w stałym zainteresowaniu Centro Nacional de Prevención de Desastres (Narodowego Centrum Zapobiegania Klęskom Żywiołowym), które informowało o nasilonej emisji gazu i pary wodnej oraz ogniu widocznym z krateru już 24 grudnia. Jak podało wówczas El Sol de Mexico, Cenapred ogłosiła alarm pomarańczowy II stopnia zalecając kontrolowanie ruchu między Santiago i San Pedro Nexapa Xalitzintla poprzez Paso de Cortés. Jak twierdzą wulkanolodzy, w niedalekiej przyszłości może dojść do katastrofalnej erupcji, która doprowadzi do zapadnięcia się stożka. Powodem tego może być szybko powiększająca się kopuła wulkanu.

04.12.2014
Erupcja wulkanu Colima
Dziś rano o 8.45 doszło do erupcji wulkanu Colima znajdującego się na terenie Parque Nacional Nevado de Colima w zachodniej części Meksyku. Słup dymu i popiołów został wyrzucony na wysokość około 800 m, ale wybuch nie spowodował zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. Krajowy Koordynator Ochrony Cywilnej, Luis Felipe Puente powiedział, że aktywność wulkanu jest ciągle monitorowana i należy się spodziewać, że w kolejnych dniach będzie się utrzymywać na poziomie od niskiej do średniej. Zwrócił się także do mieszkańców o stosowanie zwykłych środków bezpieczeństwa zapobiegających lub ograniczających wdychanie powietrza z mieszaniną gazów wulkanicznych. Przypomniał aby przede wszystkim zakrywać nos i usta zwilżoną chusteczką, częściej przemywać oczy i gardło czystą wodą, używać okularów, zamykać okna i drzwi, a o ile to możliwe większość czasu spędzać w domu.

28.11.2014
Wystąpienie prezydenta ściera się z kolejnym makabrycznym odkryciem
Po tragedii w Iguala, gdzie członkowie kartelu Guerreros Unidos we współpracy z miejscową policją i skorumpowanymi przedstawicielami lokalnych władz zamordowali 43 nauczycieli akademickich, prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto przedstawił wczoraj pakiet środków mających na celu skuteczne zwalczanie przemocy, korupcji i bezkarności. "Meksyk nie może dalej iść tą drogą," powiedział prezydent. "Po Iguala, Meksyk musi się zmienić." Jego 10-punktowy pakiet kładzie szczególny nacisk na problem korupcji na szczeblu gminy, a jednym z pierwszych wniosków jest nadanie Kongresowi uprawnień do rozwiązywania lokalnych instytucji infiltrowanych przez zorganizowane grupy przestępcze. "Tylko poprzez praworządność możemy pokonać wyzwania stawiane przez brak poczucia bezpieczeństwa, korupcję i bezkarność." Dosłownie na kilka godzin przed tym wystąpieniem, w tym samym stanie, dokonano kolejnego makabrycznego odkrycia. Przy lokalnej drodze znaleziono 11 ciał częściowo rozczłonkowanych i spalonych. Na razie nie wiadomo kim były ofiary mordu.
 
11.11.2014
Starcia z policją zapowiadają poważny kryzys polityczny
W wielu miastach Meksyku nasilają się gwałtowne protesty i starcia z policją, a cała ta sytuacja świadczy o narastającym kryzysie politycznym i braku zaufania do władz. Wszystko zaczęło się 26 września po zaginięciu 43 studentów studium nauczycielskiego, których autobus został zatrzymany przez lokalną policję na szosie za miastem Iguala w stanie Guerrero. Jechali nim na spotkanie z ludnością wiejską, która poprosiła młodzież o wsparcie w walce z wyzyskiem ze strony miejscowej mafii. Do niedawna rząd federalny starał się uspokajać nastroje społeczne wykazując, że robi wszystko by wyjaśnić sprawę i odnaleźć zaginionych. Oświadczenie prokuratora generalnego Jesús Murillo złożone w miniony piątek diametralnie zmieniło sytuację. Przedstawił on oficjalnie dotychczasowe wyniki dochodzenia, z których jednoznacznie wynika, że studenci mogli zostać zamordowani po przekazaniu ich przez lokalną policję w ręce gangu narkotykowego Guerreros Unidos. W zmowie z gangiem mógł być burmistrz miasta Iguala Jose Luis Abarca, który w kwietniu zeszłego roku zastrzelił swojego rywala politycznego. Doniesienie w sprawie zamordowania inżyniera Arturo Hernandeza Cardony, lidera ruchu Jedność Ludowa występującego w obronie chłopów przed gangami, złożył w czwartek jego kierowca Nicolas Mendoza Villa, jedyny świadek morderstwa, który zbiegł swoim oprawcom tuż przed wykonaniem na nim wyroku śmierci. Z gangiem miała być związana także żona burmistrza, której bracia należą do Guerreros. Prawdopodobieństwo takiego przebiegu sprawy potwierdzili trzej zatrzymani członkowie gangu Guerreros Unidos. Według nich grupa około 40 osób została zastrzelona przez gang, a ich ciała spalone na wysypisku śmieci poza miastem Cocula graniczącym z Iguala. Ilość użytych materiałów palnych i fakt pozostawania ciał w ogniu przez kilkanaście godzin uniemożliwia jak dotąd identyfikację zwłok znalezionych w dziewięciu zbiorowych mogiłach. Część zwłok została po spaleniu zapakowana do czarnych, foliowych worków i wrzucona do miejscowej rzeki, w której znaleziono ludzkie szczątki.
Władze zdecydowały się poprosić o pomoc specjalistyczne laboratorium w Austrii gdzie przesłano fragmenty ciał celem wyodrębnienia kodu DNA do dalszej identyfikacji. Nikt jednak nie chce uwierzyć w ten tragiczny finał sprawy, a rodzice zaginionych studentów oskarżają rząd, że próbuje w ten sposób zamknąć sprawę. Wiele osób jest jednak zdania, że to możliwe, a dotychczasowe śledztwo ujawniło tylko głębokość kryzysu bezpieczeństwa w niektórych częściach Meksyku, gdzie grupy przestępcze miały i nadal mają kontrolę nad miejscowymi samorządami, a władze federalne wydają się przymykać oczy na ten proceder.
W przedmiotowej sprawie aresztowano jak do tej pory 74 osoby w tym byłego burmistrza i jego żonę. W sobotę, duża pokojowa demonstracja w Mexico City zakończyła się podpaleniem drewnianych drzwi pałacu prezydenckiego w centrum stolicy. Są ranni po obu stronach w wyniku kolejnych starć do jakich doszło w Acapulco. W całym Meksyku wrze, a oliwy do ognia dolała publikacja meksykańskiej dziennikarki Carmen Aristegui, która wyjawiła, że właścicielem modernistycznego, białego domu o wartości 7 mln dolarów, mającego być rodzinną rezydencją prezydenta Enrique Peña Nieto jest Ingenieria Inmobiliaria del Centro, spółka należąca do Grupo Higa, powiązanej z chińskim konsorcjum które wygrało przetarg na budowę szybkiej kolei w Meksyku. Po tej publikacji przetarg unieważniono. Przedstawiciele giganta China Railway Construction Corporation są zszokowani, bo stracili w ten sposób kontrakt wart 3 miliardy 750 milionów dolarów amerykańskich. W sytuacji, gdy uzasadnione podejrzenia korupcji sięgają najwyższych władz stabilność kraju jest mocno zagrożona, bo Meksykanie nie mogą już wierzyć nikomu.

01.11.2014
Historia Teotihuacan nadal otwarta
Gdy dwa lata temu naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH) odkryli w Teotihuacan tunel pod Świątynią Pierzastego Węża (Quetzalcoatla), zanosiło się archeologiczną na sensację. Można to było potwierdzić dopiero teraz gdy ostatni odcinek tunelu o długości około 35 m został spenetrowany przez specjalnie skonstruowanego robota. Okazało się, że w nieprzebadanej części tunelu pochodzącego sprzed 2000 lat znajduje się ponad 50 tys. artefaktów: kamienne rzeźby, biżuteria oraz muszle. Wśród skarbów znaleziono również wiele obsydianowych łopatek i groty strzał. Naukowcy szacują, że ok. 4 tys. przedmiotów wykonano z drewna. Potwierdzają się zatem przypuszczenia, że tunel może prowadzić do ceremonialnej komnaty sprzed 2 tys. lat, w której miejscowym dygnitarzom nadawano ich tytuły lub też była miejscem ich pochówku.