Aktualności

Komunikat Ambasady Polskiej w Meksyku
Ambasada RP w Meksyku pragnie poinformować, że w ostatnich latach znacznie wzrosła skala zagrożeń w Meksyku, także w rejonach gdzie znajdują się główne atrakcje turystyczne. Chociaż większość przestępstw nie dotyczy turystów, mając związek z przemysłem narkotykowym i handlem ludźmi, jednak czasem ofiarami przestępstw padają cudzoziemcy. Dotyczy to głównie kradzieży, a także tzw. uprowadzeń błyskawicznych, które mogą być efektem np. skorzystania z nieautoryzowanej taksówki. W związku z tym Ambasada RP sugeruje zachowanie ostrożności na całym terytorium Meksyku.
Sugerujemy też zwiększoną ostrożność podczas wymieniania dewiz w kantorach wymiany, szczególnie na lotnisku międzynarodowym w mieście Meksyk. Odradza się przebywanie w miejscach mało uczęszczanych, zwłaszcza po zmroku.
 


14.11.2015
Fala zbrodni nie słabnie
Meksyk, który oczarował mnie swoją historią i w którym czułam się nadzwyczaj swobodnie, ma także swoje drugie oblicze, o którym nie wolno zapominać. Udało mi się dotrzeć do najnowszych policyjnych statystyk, z których wynika, że stan Guerrero, gdzie we wrześniu ubiegłego roku zginęło 43 studentów z Kolegium Ayotzinapa, staje się jednym z najniebezpieczniejszych regionów kraju. Dzieje się tak pomimo wzmożonej aktywności policji, wspieranej przez jednostki wojsk lądowych i marynarki wojennej. W okresie 9 miesięcy 2015 roku odnotowano tu 1985 zabójstw, co stawia Guerrero na trzecim miejscu w kraju po stanie Meksyk z liczbą 2556 morderstw i Guanajuato 2124. Nawet w Tamaulipas, uznawanym za twierdzę Los Zetas i Gulf Cartel i uważanym za jeden z najbardziej brutalnych stanów Meksyku, liczba morderstw zmniejszyła się do 1227. W ocenie sił bezpieczeństwa sytuacja w Guerrero jest głównie wynikiem walki o terytorium między Guerreros Unidos, La Familia Michoacana, Los Caballeros Templarios, Los rojos i Los Ardillos. Najbardziej brutalnymi obszarami Guerrero były w omawianym okresie Tierra Caliente, Costa Grande i Zona Centro z turystycznym Acapulco, gdzie łącznie doszło do 748 morderstw. Wspomniany wyżej stan Tamaulipas utrzymał czołową pozycję pod względem liczby porwań, których w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku zgłoszono 247. Drugie miejsce przypadło Meksykowi – 133, a na trzecim znów znalazł się stan Guerrero – 87. Niewiele pomogła zmiana na stanowisku gubernatora, które kilka tygodni temu objął Héctor Astudillo Flores i natychmiast zwiększył liczbę pracowników ochrony w Acapulco o kolejne 500 osób. Już po tym fakcie odnotowano dwa masowe mordy, które pochłonęły siedem ofiar w Chilapa i pięciu członków rodziny byłego szefa policji, a także 30 pojedynczych zabójstw. Jedyną pozytywną informacją jest spadek liczby wymuszeń, ale to niewielkie pocieszenie dla 3000 uczniów z siedmiu szkół na obrzeżach Acapulco, które właśnie z tego powodu nadal pozostają zamknięte.

20.02.2015
ONC kwestionuje rządowy raport bezpieczeństwa
Francisco Rivas, dyrektor generalny El Observatorio Nacional Ciudadano (Narodowego Centrum Monitorowania Obywatelskiego) oficjalnie zakwestionował twierdzenie sekretarza Miguel Ángel Osorio Chong, że Meksyk osiągnął w minionym roku najwyższy poziom bezpieczeństwa na przestrzeni ostatnich 10 lat. Raport o stanie bezpieczeństwa w roku 2014 stwierdza, że dokonano 1394 porwań, co najmniej 5775 brutalnych napadów i 15.649 zabójstw pierwszego stopnia. Pomimo, że przestępczość znacznie zmniejszyła się w ciągu minionych lat, rok 2014 wcale nie był najbezpieczniejszy i dlatego ONC nie może poprzeć raportu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Rivas dowodzi, że w przypadku porwań rok 2014 znalazł się w czwórce najgorszych od roku 2005, był drugi w kategorii zabójstw pierwszego stopnia i piąty pod względem liczby wymuszeń. Znalazł się na szóstym miejscu w kategorii nieumyślnego spowodowania śmierci i na siódmym miejscu pod względem liczby brutalnych napadów. "Kiedy możemy powiedzieć obywatelom, że mogą swobodniej poruszać się po autostradach to wcale nie oznacza, że jest lepiej niż 10 lat temu". Pomimo poprawy na niektórych obszarach, w takich stanach jak Guerrero, Michoacan i Tamaulipas wskaźniki przestępczości są bardzo wysokie. Podobnie jest w Baja California i Tabasco. "Rząd obiecał reformy i poprawę stanu bezpieczeństwa więc nadszedł czas by pokazać ludziom konkretne wyniki".
ONC jest obywatelską organizacją pozarządową, która promuje wiedzę na temat bezpieczeństwa, sprawiedliwości i praworządności niezależnie od oficjalnych badań. Zainteresowanych bliższymi szczegółami odsyłam na oficjalną stronę ONC.

11.02.2015
Angielski leży w Meksyku
Badanie znajomości języka angielskiego przeprowadzone przez Mexicanos Primero wśród uczniów na poziomie przygotowawczym w wieku 15-16 lat przyniosło ponure rezultaty - 80% z nich nie rozumie języka, a tylko 3% osiągnęły standardy określone przez Sekretariat Edukacji Publicznej.
To samo badanie wyjaśnia także, dlaczego wyniki są tak złe: ponad połowa nauczycieli reprezentuje znajomość języka angielskiego na poziomie niższym niż oczekiwany od uczniów. Aż 24% nauczycieli wykazała znajomość języka angielskiego na poziomie ucznia w czwartej klasie szkoły podstawowej, a 15% w ogóle nie mówi po angielsku pomimo, że ma go nauczać. EF English Proficiency Index przeprowadzony w roku 2014 w 63 krajach dowiódł, że prawie wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej mają niski lub bardzo niski poziom znajomości angielskiego, a Meksyk znalazł się na liście 7 ostatnich krajów w tym rankingu. Dyrektor Mexicanos Primero powiedział, że nadszedł czas, aby skończyć z pozorami i przyznawaniem dyplomów osobom, które nie spełniają wymaganych norm.