Zabytki Mexico City - Zocalo

Po wylądowaniu na meksykańskiej ziemi trafiam do hotelu Metropol w samym centrum przy Luis Moya 39. Stąd tylko parę kroków do jednej z najbardziej okazałych ulic - Paseo de la Reforma, przy której znajdują się najwyższe budynki miasta. Bardzo blisko, na Av.Independencia można zrobić niezbędne zakupy.
Pierwsze spotkanie z Mexico City rozpoczynam na głównym placu Zocalo, nazywanym formalnie Plaza de la Constitución. To jeden z największych placów miejskich świata w kształcie kwadratu o bokach 240 m. Od północy ograniczają go mury Catedral Metropolitana zbudowanej na gruzach azteckiej Templo Major, od wschodu bryła Palacio National stojącego w miejscu dawnego pałacu Montezumy, a od południa budynek Departamento del Distrito Federal.
  
Centrum Mexico City - w głębi Paseo de la Reforma z najwyższymi budynkami w mieście Na prawo od hotelu - budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a niższy po prawej - Sądu Najwyższego W Hotelu Metropol spędziłam dwie noce w bardzo przyzwoitych warunkach chociaż bez lodówki
Katedra, zbudowana z szarego kamienia, została wzniesiona w latach 1573 - 1713. Środki na jej budowę przekazano z królewskiego skarbca Filipa II i kolejnych królów Hiszpanii. Początkowo sąsiadowała z kamiennym kościołem zbudowanym przez Cortesa bezpośrednio po zdobyciu Tenochtitlan.  Jest najstarszą i największą katedrą Ameryki, ma 4 fasady i dwie dzwonnice, na których umieszczono łącznie 25 dzwonów. Największy Santa Maria de Guadalupe waży około 13 ton. Wewnątrz katedry znajduje się 5 naw, 14 kaplic i dwa piękne ołtarze: Altar del Perdón (Ołtarz Przebaczenia), którego osobliwością jest czarna postać Chrystusa i Altar de los Reyes (Ołtarz Królów). Szkoda tylko, że tak trudno je sfotografować.
 
Katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP grozi zawalenie na skutek osiadania gruntu Ołtarz Przebaczenia z 1735 roku został poważnie zniszczony w czasie  pożaru katedry w 1967 Kaplica Sagrario Metropolitano wykonana z czerwonego i białego kamienia pochodzi z XVII w.
Katedrę wzorowaną na hiszpańskich budowlach sakralnych w Valencji i Maladze zaprojektowali Claudio de Arciniega i Juan Miguel de Aguero, a górna część i wieże są dziełem José Damian Ortiz'a de Castro i Manuela Tolsy. Niestety zbudowano ją na zbyt grząskim gruncie i poważnym problemem jest jej osiadanie. Dotyczy to zwłaszcza obu wież, które ważą podobno 127 tys. ton. Gdy katedrze zaczęło grozić zawalenie rząd Meksyku podjął starania by znalazła się na liście 100 najbardziej zagrożonych budowli świata. Działania inżynieryjne zahamowały proces przechylania się wież, co nie oznacza, że katedra przestanie osiadać, ale proces ten będzie równomierny. Równolegle, jak na scenach z horroru, wypiętrzają się ponad powierzchnię ulicy ruiny dawnego Tenochtitlan, które już pokazałam wspominając o początkach miasta. Czyżby przemówiły duchy Azteków? Katedra ma też swój polski akcent jakim jest pomnik Jana Pawła II wzniesiony przy zachodnim skrzydle budynku. Z tablicy pamiątkowej dowiadujemy się, że pomnik jest podziękowaniem dla Jana Pawła II za klucz do Jego serca. Poniżej możemy przeczytać: "Klucze wiary" są hołdem dla Ojca Świętego. Zdobył sympatię Meksykanów, którzy ofiarowali miliony kluczy do przetopienia. Odsłonięto go 10 lutego 2007 roku.
 
Ciekawostką pomnika Jana Pawła II jest materiał - został odlany z kluczy ofiarowanych przez wiernych Departamento del Distrito Federal - siedziba rządu federalnego Na balkonie Palacio National, nocą 15 września, prezydent uderza w dzwon na pamiątkę wybuchu rewolucji
Zocalo to nie tylko miejsce okolicznościowych uroczystości i masowych protestów. Od 1982 roku jest także sceną wielu wydarzeń artystycznych i kulturalnych. W ostatnich latach koncertowali tu artyści tej rangi co Shakira, Paul McCartney czy Justin Bieber przyciągając na plac każdorazowo ponad 200 tys. swoich fanów.
W czasie gdy odwiedziłam Mexico City na Zocalo trwały rozgrywki w ramach Homeless World Cup 2012 czyli Mistrzostw Świata Bezdomnych w piłce nożnej, stąd obecność licznych namiotów, reklam i sprzętu. Jako ciekawostkę z tym związaną podam, że kolejny World Cup 2013 odbędzie się w Polsce. W obecnych rozgrywkach Polacy zajęli 15 miejsce, a polskie panie nie startowały. Foto - namioty organizacyjne na Zocalo
 
 
 
Zabytki Mexico City