Muzyka kenijska

Znawcy przedmiotu twierdzą, że nie ma drugiego kraju w Afryce który charakteryzowałby się tak wielkim zróżnicowaniem stylów muzycznych jak właśnie Kenia. Niektórych nie potrafimy nawet poprawnie zidentyfikować. Popularne są na równi hip hop i reggae, soul i rock and roll, funk i Europop. Klasyką popularnej muzyki ludowej pozostaje benga. Do najczęściej prezentowanych gatunków przez kenijskie zespoły należą Swahili sound i Congolese sound, chociaż podobno swahili można rozróżnić po znacznie wolniejszym rytmie. Ten drugi gatunek przywędrował tu z Konga i oba przenikały się wzajemnie przez co różnice ulegały powolnemu zatarciu. Oba jednak oparte są na rytmie soukous czyli rumby lub czymś podobnym. W tym całym galimatiasie słucha się tego co się podoba i tak będzie też na mojej liście. Aby lansować kenijską muzykę, na której zarabia się krocie, od roku 2003 na wzór Nagrody Garmmy przyznawana jest Nagroda Kisima - Kisima Music Awards, do której mogą pretendować artyści i muzycy Afryki Wschodniej.
 

Nagrody przyznawane są między innymi w następujących kategoriach: najlepszy artysta, najlepsza artystka, najlepszy zespół, najbardziej obiecujący artysta roku. Nagradzani są także zwycięzcy w najpopularniejszych gatunkach muzycznych oraz przyznawana jest nagroda za całokształt twórczości  Przejrzałam ostatnie nominacje i listę zwycięzców i jak to bywa z konkursami nie wszystko przypadło mi do gustu. Szukam muzyki melodyjnej, spokojnej, odrobinę nastrojowej, przy której na przykład fajnie ogląda się zdjęcia. Do najpopularniejszych współczesnych wykonawców należą: Avril i Jaguar (zdjęcia po prawej), Marya, Sauti Sol's, Colonel Mustapha, a z wykonawców rockowych Jars of Clay, Casting Crowns, Parachute Band, 38th Parallel, Zebra & Giraffe. Co ciekawe i u nas spotykane niezwykle rzadko, wykonawcy ci bardzo często nagrywają wspólnie tworząc duety i grupy w najprzeróżniejszych kombinacjach. Jeżeli zainteresuje Was współczesna muzyka kenijska i szerzej Afryki Wschodniej, zasady nominacji  i głosowania zapraszam na stronę Kisima Music Awards Najbliższy konkurs 28 września 2012.
Będąc na miejscu jedną piosenkę poznacie na pewno i będzie Wam towarzyszyć tak często jak to tylko możliwe, a takie słowa jak jumbo czy akuna matata będziecie używać mimo woli już po pierwszym dniu. Myślę o Jambo bwana i warto się nauczyć chociaż pierwszej zwrotki. Być może zauroczy kogoś nastrojowa Malajka, która przywędrowała tu z Tanzanii, a potem dzięki Miriam Makeba obiegła cały świat, podobnie jak Pata Pata.
 
Jambo, Jambo Bwana
Habari gani
Mzuri, sana
Wageni, mwakaribishwa
Kenya yetu Hakuna Matata

Kenya nchi nzuri
Hakuna Matata
Nchi ya maajabu
Hakuna Matata
Nchi yenye amani
Hakuna Matata
Witaj, witaj panie
Jak się masz?
Świetnie, dziękuję
Przybysze, witamy was
W Kenii nie ma problemu

Kenia to piękny kraj
Nie ma problemu
Kraj wspaniały
Nie ma problemu
Kraj spokojny
Nie ma problemu

I tak umiecie się już przywitać i pozdrowić.
Kenijczycy z reguły używają skróconej formy Jumbo chociaż mogą też powiedzieć do kobiety Jumbo Mama i bez względu na wiek nie należy się za to obrażać. Przy powitaniu warto pójść dalej i użyć zwrotu: Na wewe? – a ty? U hali gani? – jak się masz? Wtedy szerzej otworzą oczy i będą mile zaskoczeni. Życząc komuś miłego dnia powiemy: Asubuhi njema! – Miłego ranka! natomiast wieczorem wychodząc z kolacji można powiedzieć Usiku mwema! - dobranoc, a gdy jest już bardzo późno Lala salama! – czyli słodkich snów! ale raczej nie facet do faceta. Inne formy pożegnania to np.: Kwa heri! – Do widzenia! albo Tutaonana! – Do zobaczenia następnym razem!
Na koniec zapamiętajcie przydatny zwrot, którym zamówicie dwa najlepsze kenijskie drinki:
Dawa mbili tafadhali - gdzie dawa to nazwa drinka, mbili to dwa i tafadhali to oczywiście proszę.
Miłej zabawy.

 
 

Aktualności