Wachlarze uchiwa w Marugame

Jak wiele ciekawostek tamtego okresu, wachlarze uchiwa trafiły do Japonii w VI w. z cesarskich Chin. Gdy zaczęto je wytwarzać z bambusa i papieru posiadała je tylko rodzina cesarska i najwyżsi kapłani, bowiem przedmiot ten był jedną z oznak godności i najwyższej pozycji społecznej. Potem wachlarze pojawiły się także jako oznaka rangi oficerskiej i groźna broń.
  
Witamy w Marugame. Z mostu Seto-Ohashi zjeżdżamy w prawo na Sanuki-hama Highway Produkcja szkieletu wachlarza w mistrzowskim wykonaniu trwa minutę i to jedyna rzecz jakiej nie potrafię Bambusowy szkielet jest następnie obficie ale bardzo równomiernie pokrywany klejem
Niżsi oficerowie nosili składane wachlarze tetsu-sen, które w postaci złożonej mogły służyć jako krótka pałka, natomiast wyżsi - wachlarze gunbai-uchiwa będące zwykle ozdobną metalową płytką na trzonku. Oprócz funkcji ceremonialnych nadawały się do ochrony przed słońcem, nadlatującymi strzałami, a także do sygnalizacji. Istniała nawet specjalna forma sztuki walki wachlarzem tessen-jutsu, w której nauczano technik bloków i zadawania uderzeń we wrażliwe punkty na ciele człowieka.
 
Potem trzeba delikatnie pokryć klejem ozdobną papierową tarczę wachlarza ... i umieścić ją precyzyjnie na szkielecie. Tę samą operację powtórzyć z tylną białą ścianką Obie powierzchnie delikatnie wygładzić specjalną szczotką pomimo, że mistrz patrzy na ręce
Spotkałam się z poglądem, że wachlarz składany typu sensu był atrybutem męskim, natomiast typowym wachlarzem kobiecym był właśnie uchiwa. Tu w Marugame wachlarze uchiwa pojawiły się w XVIII wieku jako pamiątka dla pielgrzymów odwiedzających świątynię Konpira na wyspie Shikoku. Odkąd ich produkcję zaczął wspierać miejscowy pan feudalny stały się bardzo popularne wśród niższych rangą samurajów.
 
Teraz nasz półprodukt wędruje do suszenia, a my mamy czas na odwiedzenie muzeum i zakupy Specjalnie wyprofilowanym przycinakiem nadajemy ostateczny kształt jednym uderzeniem młotka Ostateczne wykończenie stanowić będzie ozdobna taśma, którą okleimy brzegi wachlarza (foto obok)
Dzisiaj Marugame jest prawdziwym potentatem w ich produkcji i szacuje się, że 90% wszystkich uchiwa sprzedawanych w Japonii pochodzi właśnie stąd. Odwiedziny w miejscowym zakładzie były wyjątkowym doświadczeniem, bo miałam okazję, pod okiem miejscowych mistrzów, przejść cały proces produkcji i własnoręcznie wykonać wachlarz, który ze szczególną troską zabrałam do domu.
 
Tuż za mną budynek spółdzielni produkcyjnej, a przede mną most na Sanuki-hama Highway Bardziej na prawo kutry w miejskim porcie Marugame Żegnamy miasto i wyruszamy w trasę do Takamatsu
Zakład z niewielkim muzeum wachlarzy uchiwa położony jest tuż przy miejskim porcie, gdzie zjeżdża się z Sanuki-hama Highway przed stalowym, łukowatym mostem. Jeśli nauka okaże się wyczerpująca można coś zjeść w dwóch pobliskich restauracjach.