Kurashiki - dom rodziny Ohashi

Powszechnie mówi się, że rodzina Ohashi należała do klasy kupieckiej Kurashiki. Swoją rezydencję zbudowała w roku 1796, a więc pod koniec okresu Edo kiedy ścisły system kastowy wyraźnie oddzielał klasy społeczne. Samurajowie stali wyżej niż kupcy, których traktowano nawet bardziej pogardliwie niż chłopów. Jeżeli uświadomimy sobie, że w Japonii nie robi się niczego wbrew zwyczajom to dom Ohashi musi dziwić i skłaniać do zastanowienia. Z zewnątrz jest typowy dla stylu zabudowy miejskiej machiya charakterystycznej dla bogatych kupców. Dom nie jest zbudowany jednak bezpośrednio przy drodze, ale ma bramę i wewnętrzną otwartą przestrzeń, która występuje wyłącznie w stylu architektonicznym rezydencji samurajskich. Fakt, że rodzina Ohashi mogła wykorzystać taki projekt musi świadczyć o jej pochodzeniu lub wyjątkowym znaczeniu lokalnym. W żadnym japońskim przewodniku nie znalazłam jednak wytłumaczenia.
  
 
Być może dlatego, że historia zawiera dość wstydliwy epizod dla samurajskich tradycji. Przodkowie Ohashi wywodzili się rzeczywiście z samurajskiego rodu związanego z klanem Toyotomi, gdzie najbardziej wpływową postacią był Toyotomi Hideyoshi. Związał się on z Oda Nobunaga bo ich wspólnym celem było zjednoczenie Japonii. Chociaż Hideyoshi nie był życzliwie postrzegany z racji chłopskich korzeni to jednak zbudował militarną potęgę rodu Oda, a po śmierci Nobunagi w roku 1582 przejął zwierzchnictwo pod wspólnym sztandarem Toyotomi i w roku 1589 osiągnął zjednoczenie kraju. Gdy zmarł w roku 1598 jego syn Hideyori był jeszcze niemowlęciem. Konflikty między pięcioma regentami wykorzystał Tokugawa Ieyasu i w roku 1600 obalił Hideyori, przejmując władzę po wygranej bitwie pod Sekigahara. W 1614 roku Hideyori Toyotomi zdecydował się odzyskać władzę gromadząc ponad 100 tys. wojowników. Tokugawa Ieyasu przez rok oblegał największą ówczesną twierdzę jaką był zamek w Osace i pokonał siły Toyotomi w decydującej wielkiej bitwie samurajów. Hideyori popełnił seppuku, a jego klan został rozpuszczony. Ohashi stali się roninami i schronili się w Kyoto zamieszkując pod mostem Gojyo-Ohashi. W 1705 roku przenieśli się do Kurashiki i jako kupcy zaczęli gromadzić fortunę na handlu ryżem i solą.
 
 
 
 
 
Atrakcją dla pań jest możliwość pospacerowania po domu w tradycyjnej yukacie, za to panowie mogą sobie zrobić zdjęcie z prawdziwym japońskim mieczem. Z racji moich zainteresowań wyjątkowo zostałam dopuszczona także do tej atrakcji.