Złoto w Indiach

Jednym z ciekawszych artykułów na indyjskim rynku jest biżuteria, w której Hindusi rozkochani są od wieków i obsypują nią swoje kobiety. Wyroby ze złota ze szlachetnymi kamieniami są wyznacznikiem statusu i doskonałą lokatą. Jeszcze dziś zdarza się widzieć na ulicach, głównie starsze kobiety, obwieszone biżuterią do przesady. To zwyczaj wyniesiony z haremów, gdzie kobieta nigdy mogła być pewna swojego jutra i w każdej chwili mogła być z niego wydalona. Wolno jej było wtedy zabrać to, co miała na sobie, a więc nigdy nie rozstawała się z biżuterią.
Obok tego, co każdego dnia możemy kupić na indyjskiej ulicy, organizowane są specjalne targi i kiermasze biżuterii, a jeden z takich Dhanteras odbył się właśnie w ostatni weekend. Kupującym przyszła z pomocą Fundacja Aambra, która ma na celu zlikwidowanie przepaści między prawami konsumentów i etyką biznesu, a mówiąc wprost zadbała o to by w ręce nabywców trafił wyłącznie towar pełnowartościowy. Jak powiedział prezes fundacji Vinita Bakshi, dokonując zakupu poza branżowym sklepem, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że zostaliśmy oszukani, a prawda wychodzi na jaw dopiero przy próbie wyceny lub odsprzedaży u jubilera.
Sama nie kupowałam złota, ale z pewnością znajdą się wśród Was tacy, którzy je lubią i dla ich bezpieczeństwa zdecydowałam się opublikować kilka uwag opracowanych przez fundację.
Każdy wyrób ze złota powinien być opatrzony próbą biura indyjskich norm BIS (BIS Hallmark), która jest jedyną agencją uprawnioną do certyfikacji złota na rynku indyjskim. Czystość wyrobów lub monet kupowanych na wolnym rynku i pozbawionych tej cechy może być wątpliwa.
Wyroby wykonane z 24 karatowego złota to czyste złoto, które nie zawiera żadnych domieszek. Jest plastyczne, daje się formować w rękach, a przy tym łatwo się ściera. Z tej przyczyny praktycznie nie jest używane do wyrobów jubilerskich zdobionych kamieniami szlachetnymi lub półszlachetnymi.
Druga kategoria to złoto 22 karatowe, które jest stopem i zawiera 22 części czystego złota oraz 2 części innych metali. Procentowa zawartość czystego złota w takim stopie wynosi 91,6% i tak oznacza się popularną próbę złota jako 916.
Kiedy w 24 częściach stopu jest 18 części złota i 6 innych metali mówimy o złocie 18-karatowym, najbardziej popularnym w wyrobach jubilerskich ze względu na twardość i odporność na codzienne zużycie. Stop taki zawiera 75,0% czystego złota, a jego próbę oznacza się jako 750. Warto także pamiętać, że cena jest zawsze liczona od uncji czystego, 24-karatowego złota, a stopy zawierające mniej niż 100% wymagają przeliczenia od tej wartości.
Handel cechowanym złotem w Indiach wymaga szeregu dodatkowych kosztów, jak opłaty licencyjne, wynajem szafki czy straty związane z naturalną erozją. Dlatego na straganach i kiermaszach pojawiają się często wyroby nieocechowane. Według Kapil Naranga, dyrektora operacyjnego Ameriprise India Pvt. Ltd kupowanie takiego złota wiąże się z największym ryzykiem chyba, że nabywamy go od osoby zaufanej, o co turyście z reguły trudno.
Pełne oznaczenie wyrobu zgodnie ze standardem BIS powinno składać się z pięciu znaków, które znajdziecie na powiększonym obrazku.
Schemat taki zawiera w kolejności: Logo BIS, próbę czystości złota, oznaczenie (logo) jednego z ośrodków cechowania, wartość literową oznaczającą rok produkcji oraz logo producenta. Na wyrobach można spotkać następujące oznaczenia czystości:
958 – 23 karaty, 916 – 22 karaty, 875 – 21 karatów, 750 – 18 karatów, 708 – 17 karatów, 585 – 14 karatów, 375 – 9 karatów
Z kolei oznaczenia literowe rozpoczynają się od roku 2000, któremu przypisano literę A. Kolejne łatwo wydedukować: B – 2001, C – 2002, D – 2003, ... H – 2007, J – 2008, ... N – 2011, P – 2012
Co jeszcze warto wiedzieć?
Uncja to 31,1035 gramów i jej wartość to około 1670 $. Gram złota próby 750 kosztuje u nas około 110 PLN, a próby 585 – 86 PLN. Oczywiście cena złota jako kruszcu, a jego cena w wyrobie to zupełnie dwie różne rzeczy i to od Was zależy, na ile zgodzicie się wycenić kunszt i pracę jubilera.
Karat jako jednostka czystości złota nie ma nic wspólnego z karatem jako jednostką masy kamieni szlachetnych. Jeden karat w przypadku kamieni to 0,2 g. Zdecydowanie odradzam jednak kupowanie wyrobów z kamieniami szlachetnymi poza autoryzowanym sklepem jubilerskim. Ja przynajmniej nie potrafię odróżnić tych autentycznych od szkiełka i myślę, że większość ma ten sam problem.