Delhi - Raj Ghat

Rozstajemy się z XVII wieczną historią i wracamy na współczesną Chadni Chowk. W niczym nie przypomina tej z czasów Shah Jahana i choć nadal jest wielką ulicą handlową to blasku dawnego bogactwa tu nie widać. Początkowo spacerkiem, a potem już autokarem z prędkością biegnącego ślimaka przeciskamy się między rikszami i tłumem kupujących. Kupić i zrobić można tu chyba wszystko, od naprawy ogumienia po zakup świeżej jagnięciny, która jeszcze przed chwilą stała na własnych nogach obok straganu. Napisy i reklamy chyba we wszystkich używanych językach, jednak z przewagą arabskiego. Po kilkunastu minutach docieramy do większego skrzyżowania i wyjeżdżamy z tej pułapki.
 
Chadni Chowk była kiedyś najbogatszą ulicą świata Dziś, choć ciągle pozostaje największą ulicą handlową Starego Delhi nie widać śladów bogactwa Można tu jednak kupić i zrobić prawie wszystko, choć zamknęła się przed turystami
Naszym celem jest również historia, ale już ta bardzo współczesna i miejsce otaczane szczególną czcią przez Hindusów. To Raj Ghat, gdzie dokonano rytualnej kremacji ciała Mahatmy Gandhiego. Raj Ghat każdego dnia odwiedzają dziesiątki tysięcy ludzi z całego świata. Hołd wielkiemu przywódcy narodu hinduskiego i twórcy jego niepodległości składają też przedstawiciele rządów obcych państw podczas oficjalnych wizyt. Na odcinku kilkuset metrów mijają nas liczne wycieczki szkolne, bo w ten sposób uczy się historii swojego kraju. Dzień w którym tu jesteśmy nie wyróżnia się niczym szczególnym, a liczba dzieciaków w odświętnych szkolnych mundurkach prowokuje pytanie o liczbę szkół w samym Delhi. By powstała tu kolejna szkoła podstawowa musi mieć co najmniej 1000 uczniów, a ile jest takich szkół? - z pewnym przybliżeniem 1200.
 
Mauzoleum Mahatmy Gandhiego odwiedzane jest każdego dnia przez dziesiętki tysięcy ludzi Jest miejscem gdzie przywódcy państw składają hołd wielkiemu człowiekowi i uczy się historii Gandhi pragnął Indii zjednoczonych i całkowicie wolnych
Życie Mahatmy Gandhiego, który urodził się 2 października 1869 roku, to chyba cała historia współczesnych Indii. Tak naprawdę nazywał się Mohandas Karamchand Gandhi, ale nadany mu przydomek Mahatma czyli wielka dusza na większą część życia zastąpił prawdziwe imiona. Z woli zaprzyjaźnionych rodzin ożenił się lub raczej został ożeniony w wieku 13 lat. Był przeciętnym uczniem i z wielkim trudem dostał się na uniwersytet w Bombaju. Rodzina bardzo chciała by został adwokatem więc przy nadarzającej się okazji wyjechał do Anglii i został przyjęty do londyńskiego University College. Po przyjęciu w poczet brytyjskiej palestry w 1891 wrócił do Indii i zamieszkał w Bombaju. Nie odniósł jednak żadnych sukcesów jako adwokat i w 1893 roku przyjął roczny kontrakt od hinduskiej firmy w Afryce Południowej. Początkowo nieśmiały i obojętny na sprawy polityczne zmienił się diametralnie gdy na własnej skórze odczuł co oznacza rasizm i niesprawiedliwość.
 
Gdzie hinduiści i muzułmanie odnoszą się do siebie z szacunkiem i przyjaźnią Żądał całkowitego wyeliminowania kastowości społeczeństwa i równych praw dla kobiet Jego wizja nowych Indii, a szczególnie to by bogaci wspierali biednych ciągle czeka na realizację
Po okresie walki o prawa obywatelskie w Afryce Południowej i powrocie do Indii przyszedł czas na walkę o niepodległość swojego kraju, równość i sprawiedliwość dla wszystkich jego obywateli. W 1920 roku był już członkiem Kongresu Narodowego, a za ruch biernego oporu przeciw Brytyjczykom spędził 2 lata w więzieniu.
Potem bez skutku walczył przeciwko włączeniu Hindusów do wojny. W 1942 w Bombaju wraz z całym Komitetem Wykonawczym Kongresu, został aresztowany ponownie. Mimo gwałtownych represji jego ruch Opuśćcie Indie osiągnął swój cel i pod koniec wojny Brytyjczycy zaczęli się skłaniać do oddania władzy Hindusom. Po uzyskaniu niepodległości skupił się na przywróceniu hindusko-muzułmańskiej jedności, prowadzącej do pojednania. 30 stycznia 1948 Gandhi został zastrzelony przez hinduskiego fundamentalistę gdy udawał się na spotkanie modlitewne w Birla Huse w Nowym Delhi.
 
 
India Gate