Smak Indii - Religia i wierzenia

Według różnych szacunków około 78% ludności Indii to wyznawcy hinduizmu, 12,5% muzułmanie, 3% katolicy i 2% sikhowie. Nie podejmuję się nawet definiować tak złożonej religii, a poruszam ten temat tylko dlatego, że leży ona u podstaw wielu poważnych problemów, ale i przyziemnych spraw jakimi są dla nas chociażby zakupy pamiątek.
Hinduizm uznaje, że każda wiara, która prowadzi do Boga, jest dobra. Stąd tolerancyjność i brak religijnego szowinizmu, który wiedzie często do krańcowych przejawów nienawiści. Nie oznacza to jednak, że nie ma antagonizmów między Hindusami i muzułmanami, którym zarzuca się przeciąganie hinduskich dziewcząt na islam.  Różne odłamy hinduizmu łączy kilka wspólnych cech, do których należą: szacunek dla świętych ksiąg, wiara w reinkarnację i w prawo akcji i reakcji oraz dążenie do wyzwolenia. Niepojętym jest dla nas wyrzucenie poza nawias społeczny najniższej kasty ludzi "nietykalnych", najbiedniejszych, którzy rodzą się, żyją i umierają na ulicy. Spotkacie ich nawet w głównych punktach Delhi. Żyją z tego, co znajdą lub uda się im wyżebrać, pozbawieni są jakiejkolwiek opieki medycznej stąd kontakt z nimi może być niebezpieczny. Są brudni i półnadzy, więc rozpoznacie ich bez wahania. Na ludziach przechodzących obok nie robi to jednak najmniejszego wrażenia, a wynika to właśnie z wiary w reinkarnację. Mówiąc najprościej im ktoś jest lepszy w swoim życiu, im większe są jego zasługi, czyli darma tym lepsza będzie jego karma - nagroda w kolejnym wcieleniu. Skoro los ukarał ich życiem w skrajnej nędzy to znaczy, że w swoim życiu poprzednim musieli być skrajnie złymi ludźmi i nie zasługują na współczucie. Dlatego dla nich to proste, a dla nas szokujące.
 
Zgłębienie i zrozumienie hinduskiej religii to zadanie niezwykle trudne Cześć oddawana bóstwom i wiara w ich moc znajduje wyraz w sztuce, a ta zyskuje licznych nabywców Równolegle funkcjonuje tu religia islamska, a także wspólne miejsca kultu jak to w Fatehpur Sikri
Na szczególną uwagę zasługują moim zdaniem sikhowie pomimo znikomego udziału procentowego wśród hinduskiej populacji. Rozpoznacie ich po misternie plecionych i jednobarwnych turbanach. Ich religia wymaga od swoich wyznawców przestrzegania zasad moralności, diety i sposobu ubierania się. Do podstawowych zasad etyki należy wymóg samodzielnego utrzymywania się z uczciwej pracy, a także wzajemnego wspierania się i służby dla całej społeczności. Sikhowie przeciwni są wojnom religijnym i nie dzielą ludzi na muzułmanów, hinduistów czy chrześcijan. Uważają że Boga można kochać niezależnie od tego jak się go nazywa. Łatwo też rozpoznacie wyznawców Islamu zwłaszcza po ubiorze kobiet, skrywających włosy pod chustą owiniętą wokół szyi. Rzadko jednak widzi się charakterystyczne stroje powszechnie spotykane w krajach arabskich i kobiety ubrane na czarno zakrywające całą twarz.
 
Świątynie współczesnych muzułmanów to część dziedzictwa królestwa Mogołów z wielkim meczetem Jama Masjid Najstarsze zabytki związane z tą religią sięgają XIII w. jak kamienny minaret w zespole Kutb-Minar Te bóstwa zapewnią Wam szczęście - od lewej Lakshmi, Ganesha i Saraswati
Hinduizm to także wiara w bóstwa pojmowane jako postacie i emanacje jedynego Boga lub ciała astralne, a także ich awatary. Do najważniejszych bóstw męskich należą Brahma i Wisznu, ale są też bóstwa żeńskie. Hindusi wierzą, że co kilka tysięcy lat bogowie zstępują na ziemię jako awatary by spełnić jakąś ważną misję. To dla nas zbyt skomplikowane, a oni czczą co najmniej 10 awatarów Wisznu pośród których na pewno słyszeliście o Ramie, Krysznie czy Buddzie. Warto też zapamiętać takie bóstwa jak Siwa, Lakshmi, Saraswati, czy Ganesha, bo to właśnie ich figurki będą Wam oferowane w sklepach i na targowiskach. Lakshmi - jest boginią bogactwa i pomyślności. Do dziś zajmuje się pieniędzmi i ich pomnażaniem. Podczas święta Diwali, Lakszmi zamyka rok finansowy i otwiera nowy, a wszyscy biznesmeni poświęcają u niej księgi finansowe. Przedstawia się ją siedzącą w różowym kwiecie lotosu, z dwoma białymi słoniami królewskimi, które oblewają ją fontanną wody. Jedną ręką błogosławi, a drugą sypie złotymi monetami.
Podobizna Ganeshy znajduje się nad drzwiami wejściowymi do każdego domu, a także przy schodach wiodących do świątyni. Jego imię przywoływane jest przed rozpoczęciem każdego zadania, przed podróżą i pracą bo jest bogiem dobrego początku, usuwa wszelkie przeszkody mogące pokrzyżować plany. Dzieciom przynosi duże ilości słodyczy, frykasów i zabawek i dba o to, by każdy miał drobne przyjemności.
Saraswati wyłoniła się z ust Brahmy uosabiając mądrość i wiedzę, która pozwoliła mu pokonać haos.  Jako bogini mądrości i sztuki przedstawiana jest pod postacią kobiety dosiadającej łabędzia, odzianej w biel, ze świętą księgą w jednej i fletem w drugiej dłoni. Na pewno kupując posążek Ganeshy zadacie pytanie dlaczego tak wygląda i w ten sposób dacie się wciągnąć w gąszcz hinduskiej mitologii. Dla Ganeshy zrobię wyjątek i o nim Wam opowiem. Otóż Parwati poszła kiedyś kąpać się do stawu i poprosiła synka, by pilnował jej szat, ale kiedy zażywała kąpieli nadszedł zazdrosny Shiva. Widząc młodzika, który ośmielił się podglądać boginię odciął mu głowę. Zrozpaczona Parwati poprosiła Shivę o uratowanie go. Shiva nie miał jednak takiej mocy, ale obiecał, że przytwierdzi mu głowę pierwszej istoty, jaka wyjdzie z lasu i to był słoń. Mam nadzieję, że w ten sposób zachęciłam Was by dowiedzieć się kim byli oboje i czyim synem naprawdę był Ganesha. 
 
 
Poziom życia