Muzyka Afryki Zachodniej

O granicach wytyczonych przez mocarstwa kolonialne, bez najmniejszego związku z przynależnością etniczną, kulturową, a nawet więzami rodzinnymi, decydowała czasami skuteczna donośność kuli armatniej. Dlaczego po odzyskaniu niepodległości nadal trwa bezsensowne przywiązanie do tych granic trzeba zapytać polityków, bo z całą pewnością nie stanowią żadnej bariery dla muzyki i nie decydują o jej różnorodności. Oczywiście okres kolonialny wywarł spory wpływ na współczesną muzykę pop, ale decydowały o tym przede wszystkim względy komercyjne, a nie kulturowe. Sięgając po popularność wykraczającą poza granice regionu wykonawcy gambijscy próbują śpiewać po angielsku, a ci z Gwinei Bissau zamiast w tradycyjnym krioulo to często po portugalsku. Spore różnice widać także w dominacji niektórych gatunków. Na obszarze Gambii i Senegalu najpopularniejszą wydaje się muzyka Mbalax (w języku Wolof oznacza rytm), będąca fuzją popularnej muzyki lokalnej opartej na rytmie afrykańskich bębnów z elementami jazzu, soul i rocka. Czołowymi przedstawicielami tego gatunku są: Viviane Ndour, Pape Diouf, Coumba Gawlo czy Youssou N'Dour. Mnie najbardziej spodobała się Viviane Ndour i kilka jej piosenek umieściłam na mojej liście.
 
 
Drugi ważny nurt to Mandinka i tu pośród gambijskich wykonawców króluje Jaliba Kuyateh i jego zespół Kumareh. W tradycyjnych stylach wolę jednak piosenki śpiewane przez Baaba Maal, Mansour Seck czy Ismael Lo z Senegalu i to właśnie on otwiera moją listę jednym z najpiękniejszych brzmień Afryki w utworze Tajabon (Tadieu Bone). Ten właśnie utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Pedro Almodóvara "Wszystko o mojej matce". Bardzo popularnym gatunkiem zwłaszcza w Gambii jest Reggae, co widać powszechnie na ulicach gdzie u mężczyzn królują dredy. Ciekawym przedstawicielem tego gatunku jest Singatech, a wymienia się także Chow Panachie i grupy: Roots Bongo Band, Rebellion The Recaller czy Mystic MC.
 
Tabanka Djaz - 2013
Depois Do Silencio
Viviane Ndour
Entre Nous Between
Us Ci Sunu blir 2000
Baaba Maal
Jombaajo 2000
Rui Sangara
So Na Bongolô 2000

Do najpopularniejszych wykonawców w Gwinei Bissau należą z kolei: grupa Tabanka Djaz, Justino Delgado czy Rui Sangara. Tabanka Djaz to grupa o międzynarodowej sławie, która z powodzeniem koncertowała już w Portugalii, Angoli, Mozambiku, Senegalu, Francji, Luksemburgu, Holandii, Danii i USA. Warto wspomnieć, że nazwa zespołu nawiązuje do nurtu ludowej muzyki Tabanka pochodzącej w Wysp Zielonego Przylądka.
Muzyki tego regionu nie posłucha się w naszych rozgłośniach i nasza wiedza o niej praktycznie nie istnieje. Warto więc przed wyjazdem poznać przynajmniej garstkę wykonawców by wiedzieć czyich płyt szukać by nie kupić "kota w worku". A płyty, co mnie zaskoczyło, wcale nie są tanie i w przeliczeniu na złotówki trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 30 PLN za sztukę. Dlatego mam nadzieję, że moja skromny przegląd pomoże Wam w dokonaniu właściwego wyboru.