Aktualności

Informacja MSZ
 

29 września 2014
W związku z nasileniem działalności grup przestępczych oraz możliwością ataków terrorystycznych Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu z wyłączeniem wyjazdów do miejscowości nad Morzem Czerwonym po stronie afrykańskiej (Hurghada, El – Gouna, Safaga, Marsa Alam), a także Sharm el-Sheikh oraz niezbędnych podróży w celach biznesowych.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznaje za możliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli zorganizowane lotnicze wyjazdy do ww. egipskich ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym, kategorycznie ostrzegając przed wszelkimi wyjazdami indywidualnymi oraz grupowymi poza ośrodki turystyczne. Za szczególnie niebezpieczne uznaje się wyjazdy do centralnej i północnej części Synaju.
 

01.02.2016
Co dalej z turystyką?
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Turystyki Egiptu poinformowało, że w roku 2015 wpływy z turystyki spadły w roku 2015 o 15%. W porównaniu do roku poprzedniego ogólna liczba turystów zmniejszyła się o 6% do 9,3 mln, a liczba noclegów turystycznych aż o 14%. Ogółem wpływy z turystyki wyniosły 6,1 mld dolarów amerykańskich, a warto przypomnieć, że w roku 2010 Egipt odwiedziło około 14,7 mln turystów, generując wpływ na poziome 12,5 mld $. W ciągu pięciu lat dochody z turystyki spadły więc o połowę. Sektor turystyczny poniósł kolejne, wielkie straty w wyniku ataków terrorystycznych przeprowadzonych przez bojowników działających na Synaju i powiązanych z ISIS. Ich kulminacją był atak na rosyjski samolot w październiku 2015 roku, w którym życie straciło 224 pasażerów i członków załogi. Po tym wydarzeniu władze Rosji zawiesiły loty do Egiptu, a w ślad za nimi poszła Wielka Brytania. W związku z tym atakiem aresztowano ostatnio czterech podejrzanych, wśród których znaleźli się pracownicy obsługi lotniska, a także policjanci, którzy podobnym przypadkom mieli zapobiegać. Ministerstwo Turystyki szacuje, że wydarzenie to spowoduje dalszy spadek wpływów w styczniu i lutym 2016 roku na poziomie około 20%. Elhamy El-Zayat, przewodniczący Egipskiej Federacji Turystyki, ujawnił dziennikowi Al Ahram, że w ostatnich miesiącach dziesiątki hoteli zostało zmuszonych do zamknięcia drzwi nie tylko w wypoczynkowym kurorcie Sharm El-Sheikh, ale także i Hurghadzie. W wielu innych obłożenie spadło nawet do 10%. W obronie miejsc pracy ministerstwo po raz kolejny wyasygnowało 10 mln funtów egipskich na dopłaty do wynagrodzeń dla 14.000 pracowników zatrudnionych w 126 placówkach turystycznych, które zmuszone były do wstrzymania wypłat wynagrodzeń w związku z kryzysem. Poprzednio kwota ta opiewała na 23 mln funtów i była rozprowadzona wśród 32.000 pracowników. Co najmniej miesiąc temu rząd Egiptu zobowiązał się do przedstawienia informacji na temat radykalnych kroków zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa turystom, ale jak dotąd nie doczekałam się takiej publikacji. Niestety, jak pokazały kolejne doniesienia, bezpiecznym nie jest już nawet pobyt w hotelach i na plażach. Tylko wczoraj na Synaju w wyniku dwóch zamachów bombowych zginęło 4 żołnierzy i policjantów, a takie incydenty zdarzają się kilka razy w tygodniu. Egipt jest zainteresowany jak najszybszym wznowieniem połączeń lotniczych z Rosją i temu miało służyć spotkanie Prezydenta Abdel Fatah al-Sisi z Przewodniczącym Rosyjskiej Dumy Państwowej Siergiejem Naryszkinem jakie odbyło się 26 stycznia. Obie strony wyraziły chęć wznowienia lotów, ale będzie to uzależnione od wyników raportu o stanie bezpieczeństwa na egipskich lotniskach i wprowadzenia dodatkowych środków bezpieczeństwa. Czy Egipt, dla nas turystów coraz bardziej się oddala? Cz będę jeszcze mogła tam wrócić?

06.12.2015
W kairskim muzeum można robić zdjęcia
Ministerstwo Starożytności Egiptu ogłosiło, że wewnątrz kairskiego muzeum będzie można robić zdjęcia wolne od opłat. Jak powiedział główny opiekun muzeum dr Khaled Al-Anany decyzję ministra Mamdouh'a Damati należy traktować jako próbę zachęty i stymulacji ruchu turystycznego do muzeum, które zawsze było kluczowym miejscem dla turystów odwiedzających Kair. Od czasu rewolucji turystyka w Egipcie przeżywa poważny kryzys, a trzeba pamiętać, że zatrudnia cztery miliony Egipcjan i stanowi 11,3 procent produktu krajowego brutto w tym kraju. To dobry sygnał tym bardziej, że możliwość robienia zdjęć przez lata systematycznie ograniczano nie tylko w muzeum ale nawet na otwartym powietrzu w Dolinie Królów. Zapowiedź ministra nie oznacza jednak radykalnej i trwałej zmiany, bo pozwolenie ma obowiązywać tylko do 7 stycznia 2016 roku. Nie wiadomo, czy po tym okresie zostaną wprowadzone jakieś opłaty, a może powróci całkowity zakaz robienia zdjęć.

26.10.2015
Katastrofalne ulewy na północy Egiptu
Duży spadek temperatury w północnym Egipcie przyniósł silny wiatr i ulewne opady deszczu. Najgorzej było w Aleksandrii gdzie gwałtowne opady zalały ulice i spowodowały lokalne podtopienia zabijając 5 osób, w tym dwoje dzieci. Mężczyzna i dwoje dzieci zginęli od porażenia prądem gdy przewód tramwajowy pod napięciem spadł na zalaną ulicę. Inny mężczyzna poniósł śmierć uwięziony w zalanym samochodzie, z którego nie mógł się wydostać. Są bardzo poważne straty materialne.

Kolejne ataki bombowe na Synaju
Po tym jak w miniony czwartek rzecznik egipskich sił zbrojnych poinformował, że wojsko przejęło pełną kontrolę nad północnymi obszarami Synaju w rejonie Arish, Rafah i Sheikh Zuwaid w piątek i sobotę doszło tam do trzech poważnych zamachów bombowych. W piątek kapitan policji Mohamed Gouda z Centralnych Sił Bezpieczeństwa zginął na międzynarodowej autostradzie w Al-Arisz, a trzech rannych żołnierzy przewieziono do szpitala na leczenie. Tego samego dnia w innym incydencie, na skutek wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego, zginął jeden policjant, a trzech pracowników ochrony zostało rannych. W sobotę w okolicach Al-Arish zginęło trzech funkcjonariuszy, a ośmiu żołnierzy zostało rannych gdy samochód opancerzony najechał na bombę. Egipskie MSW poinformowało także, że w minioną niedzielę w prowincji Ismailia zginęło trzech bojowników podczas wymiany ognia z siłami bezpieczeństwa. Władze miały informacje, że grupa przeprowadzała ataki na policję, wojsko i ważne obiekty, a obecnie przygotowuje się do zintensyfikowania działań. Gdy żołnierze zbliżyli się do kryjówki bandyci otworzyli ogień i użyli materiałów wybuchowych raniąc dwie osoby.