Egipt w sierpniu 2009 - czy to da się przeżyć

Swoją pierwszą wyprawę do Egiptu poprzedziliśmy drobiazgowym zbieraniem informacji o kraju i jego kulturze. Interesowały nas także problemy bezpieczeństwa ruchu turystycznego, klimat i ewentualne zagrożenia zdrowotne, o których krążyło mnóstwo potocznych opinii. W wielu wypowiedziach pojawiał się też problem wyboru najlepszego terminu na wyjazd. Doradzano nam październik, okres przedświąteczny lub wczesną wiosnę. Wszystko za sprawą klimatu i upałów do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Na pierwszy wyjazd zdecydowaliśmy się w drugiej połowie marca. Było fantastycznie - w dzień temperatury porównywalne z upalnym latem w Polsce, a więc około 30 stopni. Zdecydowanie gorąco w Dolinie Królów, gdzie temperatury są średnio o 10 stopni wyższe niż na wybrzeżu.  Wieczory i noce chłodne, a więc długi rękaw i lekka kurtka się przydały. Martwił nas także stosunkowo krótki dzień, bo już po 18.00 robiło się ciemno. Te minusy skłoniły mnie do przesunięcia terminu kolejnego wyjazdu na maj. Tym razem było już naprawdę gorąco, a dzień zdecydowanie dłuższy. Temperatura powietrza w sięgała 36 stopni, a wody 24. Za to noce nad morzem były fantastyczne. O wiele cieplej niż w Chorwacji z odrobiną chłodnego, kojącego ruchu powietrza. Kochając słońce i bezchmurne niebo postanowiliśmy odwiedzić ten gościnny kraj po raz trzeci - w drugiej połowie sierpnia, który w Egipcie jest najgorętszym miesiącem roku.
  
El Sultan Kabos. Trudno tędy przejść po zmroku chociaż i wtedy
jest około 370
W ciągu dnia centrum Naama Bay przypomina wymarłe miasto Życie budzi się po zmierzchu,
a uliczne kafejki rozświetlają setki lampionów
Chcieliśmy zobaczyć jak poradzimy sobie w tych warunkach, jak wygląda tu normalne życie i skonfrontować te doświadczenia z relacjami egipskich przyjaciół. Szoku termicznego nie było, chociaż zdecydowanie nie są to temperatury dla wszystkich. Kto, nie znosi upałów w Polsce nie powinien wybierać się w te strony o tej porze. W centrum Naama Bay o 22.30 temperatura sięgała 37 stopni, a po południu pod parasolem na basenie 44,8. Nawet takie temperatury nie powstrzymały nas przed wyprawą do Kolorowego Kanionu i odrobiną szaleństwa na pustyni.  Wieczorem nie dało się jednak poleżeć nad morzem, bo przy bezwietrznej pogodzie nie było po prostu czym oddychać.
  
Ale nawet gdy w cieniu temperatura dochodzi do 450 warto wybrać się
na pustynię
Zasmakować życia Beduinów
i dosłownie poczuć go
na własnej skórze
Nie zawadzi też odrobina szaleństwa gdzie żar i pustynny pył
tak do siebie pasują
W tych warunkach życie ma zupełnie inny rytm. Oczywiście w hotelach tętni już od wczesnych godzin porannych. Jedni wyruszają na wycieczki w środku nocy, inni przed świtem. Gro atrakcji rozpoczyna się wyjazdem z hotelu już przed 8.00, a ci którzy pozostają nie chcą tracić słońca i około 9.00 trudno znaleźć dogodne miejsce do plażowania. Miasta budzą się do życia dopiero późnym popołudniem, a liczne knajpki zapełniają się dopiero po zachodzie słońca. Biura turystyczne są czynne wprawdzie od rana, ale pełna obsada pojawia się tu dopiero około 18.00. Przed północą trudno przejść głównym deptakiem Naama Bay i znaleźć wolne miejsce w ulicznej kawiarence. Za to w dzień, nawet o 13.00 miasto sprawia wrażenie wymarłego. Poza supermarketami i sklepikami przy samej plaży wszystko śpi, a lokale, w których przykryto płótnem miejsca dla gości, przypominają dawno opuszczony dom. Kiedy znajoma mówiła nam, że właśnie szykuje obiad, a była godzina 22.00, mogło się to wydawać dziwne, ale w środku najgorętszego lata oni mają rzeczywiście dzień odwrócony "do góry nogami".
 
Najlepiej jednak znaleźć sobie jakiś statek i wypłynąć tam,
gdzie wieje wiatr
Założyć coś na siebie by wytrzymać jak najdłużej i schować się pod wodą Albo przynajmniej położyć się na materacu i spadać z niego jak najczęściej
Czy da się przeżyć? - oczywiście i może być cudownie choć trudno wyobrazić sobie noc bez klimatyzacji. Zdecydowanie nie przesadzajcie jednak z obniżaniem temperatury poniżej 26-24 stopni bo Wasz urlop może się nieoczekiwanie skrócić.
 
 
Tropicana Sea Beach