Santiago de Cuba - Casa Granda y Ron Cubano

Po spacerze w prażącym słońcu warto chwilę odpocząć, a dobrym miejscem na zrealizowanie tego pomysłu jest bar przekąskowy na tarasie czterogwiazdkowego Hotelu Casa Granda skąd rozpościera się wspaniały widok na park i miasto. Można tu spokojnie wypić mrożone Mojito i za drobny napiwek posłuchać dobrej kubańskiej muzyki. Hotel ma swoją historię, bo rozpoczął swoją działalność 10 stycznia 1914 roku, a wybudowano go na podstawie projektu Carlosa Segrera w rekordowym czasie 6 miesięcy. Powstał w miejscu, gdzie kiedyś była rezydencja Don Manuel de Granda i stąd wzięła się jego nazwa. W latach 1993-1995 pod kierunkiem architekta Sandra Alvarez Barthelemy został gruntownie odnowiony i dziś jest jednym z najbardziej prestiżowych budynków w mieście.
  
 
 
Pokrzepieni odrobiną rumu pójdziemy teraz poznać jego historię. Museo del Ron znajduje się niedaleko centrum w starym kolonialnym budynku pochodzącym z roku 1889. Jego historia też może być ciekawa. Został zbudowany dla pułkownika Kindelan Muzo de la Torre. W 1924 roku stał się własnością Mariano Gómez Villasana, skarbnika firmy Bacardí. We wczesnych latach 60-tych przeszedł na własność rodziny Maidique Virgili, która przebywała tam do chwili opuszczenia kraju w roku 1968. Od 1972 roku był Domem Przyjaźni Kubańsko-Radzieckiej, a od 1994 siedzibą stowarzyszenia La Quinta Esperanza. Jako Muzeum Rumu funkcjonuje od 20 lat. Muzeum posiada 6 sal wystawowych, w których możemy poznać proces produkcyjny, a jedną z atrakcji są stare urządzenia stosowane w procesie butelkowania na początku XX wieku w fabrykach Ron Bacardi i Matuzalem. Inną jest bogata kolekcja różnych gatunków rumu od najtańszych po te w kryształowych butelkach za kilka tysięcy dolarów. Są tu także egzemplarze unikalnych edycji wytwarzanych tylko raz na specjalne okazje np. Ron 45 z okazji rocznicy ataku na Koszary Moncada czy Ron Portosanto na 490 rocznicę założenia Baracoa. Zapraszam na spacer, a pod zdjęciami opowiem coś o samym rumie.
 
 
 
 
Jaki rum jest najlepszy? Oczywiście Ron Matuzalem, ale jego cena zdecydowanie zniechęca. Warto więc zainteresować się różnymi odmianami Havana Club, a zwłaszcza ciemnym, leżakowanym Aniejo Especial. Wśród czołowych marek warto też wymienić Mulata, Caney, Arecha, Santiago de Cuba, Varadero czy Santero. I na koniec ciekawostka - wśród 15 najlepszych drinków świata wymienia się trzy kubańskie - Daiquiri, Mojito i Cubalibre. Salud!