Bayamo

Bezpośrednio ze starówki w Holguin jedziemy na południe do urokliwego i kolorowego miasteczka Bayamo, a spotkanie z nim zaczynamy od obiadu w Hotelu Islazul Sierra Maestra przy Carretera Central de Cuba, gdzie również zostaniemy na noc. Hotel oferuje 116 pokoi z łazienkami, klimatyzacją, sejfem i telewizją kablową, a dla tych którzy zostają na dłużej ma również odkryty basen. Przed wjazdem wita nas kamienny obelisk z wyrytym hasłem "La paz no es blanka ni negra es azul". Naprzeciw hotelu mieści się Centro Recreativo Cultural Bayam.
  
 
 
Bayamo jest stolicą wschodniej prowincji Granma i ma ponad 500-letnią historię. Była drugą osadą założoną przez hiszpańskiego gubernatora Diego Velázqueza i gdy powstawała w roku 1513 nazywała się San Salvador de Bayamo. Śródlądowe położenie dawało jej względne bezpieczeństwo od piratów, którzy byli zmorą południowych mórz i Santiago de Cuba, a jednocześnie bliskość Rio Cauto gwarantowała dostęp do morza i rozwój handlu. W ten sposób w XVI w. Bayamo stało się jedną z najważniejszych osad rolniczych i handlowych na wyspie. Olbrzymia powódź w roku 1616 zablokowała ten szlak wodny, ale przez pobliskie Manzanillo kontynuowano handel z Curaçao, Jamajką i innymi wyspami. W 1827 roku Bayamo uzyskało status miasta. Dziś jego głównym centrum jest Parque Cespedes, chociaż jego oficjalna nazwa to Plaza de la Revolución (zobacz na planie).
 
Przecinając ulicę Donato Marmol idziemy ulicą Maceo w kierunku Parque  Cespedes Ulica Maceo będąca północną granicą parku, w głębi wieża miejscowej katedry Od prawej: Casa Natal de Céspedes, Museo Provincial i Hotel Royalton
Po jego północnej stronie znajdują się m.inn. Casa Natal de Céspedes - dom w którym urodził się "ojciec narodu kubańskiego" Carlos Manuel de Céspedes, Muzeum Prowincji Manuel Munoz Cedeno i dalej Hotel Royalton. Willa Cespedes, która jako jedyny dom na starówce nie uległa pożarom, została pięknie odrestaurowana, a wewnątrz można zobaczyć eleganckie dziewiętnastowieczne meble kolonialne, pamiątki rodziny Cespedes, a także związane z wojną o niepodległość. Jest tu m.inn. oryginalna prasa drukarska, na której w 1868 r. wydano pierwszą gazetę wolnej Kuby - El Cubano Libre.
 
Fragment ekspozycji muzealnej w Casa Natal de Céspedes Doskonale zachowane nakrycia stołowe i meble w stylu kolonialnym z XIX w. Ulica Maceo w kierunku przeciwnym (od gmachu poczty), w głębi wieża Iglesia Bautista z 1906 roku
Ale Bayamo to nie tylko kolebka rodziny Cespedes i bohatera znanego na całej wyspie. Tu także za sprawą Perucho Figueredo powstała La Bayamesa, która stała się oficjalnym hymnem narodowym Kuby. Dla upamiętnienia tego faktu przestrzeń między niebieskim gmachem poczty i Catedral del Santisimo Salvador de Cuba nosi nazwę Plaza del Himno. Podobno Perucho Figueredo napisał tę pieśn w siodle swojego konia, a po raz pierwszy pojawiła się podczas bitwy o Bayamo w roku 1868. Oficjalnie stała się hymnem narodowym w roku 1902 i pozostała nim po rewolucji w roku 1959. Na Plaza de la Revolución znajdziemy popiersie autora (na górze prawego marginesu), a także monument Carlosa Manuel de Céspedes. Ale to zobaczycie już na kolejnej stronie.