Dubrovnik ze wzgórza Srd
 
W lipcu 2010 ponownie została oddana do użytku kolejka linowa na wzgórze Srd i po latach przerwy spowodowanej jej zniszczeniem w czasie ostatniej wojny powróciła jedna z największych atrakcji okolic Dubrovnika. Nie ma już potrzeby wspinania się pieszo lub słynnego i karkołomnego podjazdu samochodem "na Bosankę", z którym nie każdy pojazd i kierowca potrafili sobie poradzić.
Dolna stacja znajduje się nieco powyżej starego miasta i ostatniego parkingu przy murach, na ulicy kralja Petra Kresimira IV. Najłatwiej zostawić samochód na ul. Frana Supila, co kilkakrotnie praktykowałam, ale uwaga - jest jednokierunkowa. Przed parkingiem trzeba skręcić w lewo i pojechać do góry, minąć stację kolejki, a następnie skręcić w prawo i zjechać w dół, szukając miejsca przy prawym krawężniku.
 
ul.Frana Supila gdzie warto zostawić samochód Sprzed dolnej stacji kolejki na ul. Petra Kresimira IV Wzgórze Srd z widocznymi śladami ostatniej wojny, punkt widokowy i część krwawej historii
Wagonik zabiera jednorazowo do 30 pasażerów i w ciągu niespełna 4 minut pokonuje dystans 778 metrów, osiągając górną stację na wysokości 405 m n.p.m.
To co można zobaczyć po drodze, a przede wszystkim ze szczytu zapiera dech w piersiach i wywołuje czasami niesamowite emocje jakich doświadczyłam wyjeżdżając z grupą japończyków. Nie przypominam sobie sytuacji, w której widziałam tak ekspresyjną i spontaniczną radość większej grupy. Przy dobrej pogodzie widoczność dochodzi do 60 km, można sięgnąć wzrokiem nie tylko w głąb miasta, ale też na wyspy Elafickie i lub daleko na południe. Chociażby dlatego trzeba tu przyjechać i warto zabrać niezłą lornetkę.
   
Pierwsze spojrzenie ze szczytu w stronę Bośni i Hercegowiny To powinno być pierwsze spotkanie z Dubrovnikiem dla zlokalizowania charakterystycznych punktów miasta Krzyż na wzgórzu i wyspa Lokrum
Ale na samym szczycie doświadczycie nie tylko radości. Ciągle pozostają tu ruiny i umocnienia z okresu wojny bałkańskiej i świadomość, że właśnie stąd Serbowie ostrzeliwali Dubrovnik. To nieco przygasza i skłania do zadumy. Aby zobaczyć te miejsca trzeba jednak oderwać oczy od zachwycającej panoramy i podejść na sam szczyt, a nawet nieco dalej. Więcej o tych wydarzeniach można dowiedzieć się zaglądając do Sali Pamięci Obrońców Dubrovnika w Pałacu Sponza na Starym Mieście (obok wieży zegarowej).
 
Na pierwszym planie fragment Fortu Revelin, a dalej brama Ploce i charakterystyczna twierdza sv. Ivan W prawym narożniku murów baszta Minceta, za nią w lewo kościół Franciszkanów, w prawo brama Pile Fort Lovrejnac w całej okazałości
W sezonie 2012 za bilet w obie strony osoba dorosła musi zapłacić 87 kn, a dziecko w wieku 4 - 12 lat 40 kn. Akceptowane są karty kredytowe. Oczywiście czas przebywania na szczycie jest nieograniczony. Kolejka startuje od godz. 9.00, ale warto przyjechać wcześniej i spokojnie znaleźć miejsce.
Zachęcam na spotkania z tą atrakcją i zostawiam Was ze zdjęciami, które jak sądzę zrobią to lepiej.
Aktualne informacje związane z kolejką znajdziecie na stronie Dubrovnik Cable Car
 
 

Chorwacja od morza