, Pierwszy raz na Sri Lance - Muzyka lankijska

 
Muzyka lankijska

Lankijska muzyka pop potrafi oczarować niepowtarzalnym stylem. Składają się na niego oryginalne brzmienie, czasami prosta, ale bardzo ciekawa aranżacja wykorzystująca tradycyjne lankijskie instrumenty, a przede wszystkim melodyjność. To muzyka przy której naprawdę można odpocząć, stojąca czasami na pograniczu muzyki relaksacyjnej. Z jej zdobyciem było już znaczne trudniej niż w Tajlandii, gdzie setkami tytułów kusi na każdym bazarze i w każdym sklepiku. Przygotowując swoją playlistę jak zwykle starałam się dotrzeć do źródeł i oprzeć na opiniach ludzi, dla których obcowanie z tym gatunkiem muzyki jest codziennością. Jedyna korzyć jaką wyniosłam to godziny przesłuchań i nieco lepsza orientacja w temacie. Niestety, moi faworyci raczej nie pasowali do żadnej z list. Ale z tym większą przyjemnością Wam ich przedstawię.
 
 
To zdecydowanie ludzie młodzi, będący kolejnym pokoleniem twórców pop, a jego początki na Sri Lance sięgają lat 60-tych ubiegłego wieku. Przynajmniej w mojej ocenie, za dużo w tamtej muzyce pogoni za modą, spoglądania na Bollywood i zachód Europy, a za mało tego specyficznego, lankijskiego klimatu, który potrafili włączyć do swojego brzmienia współcześni wykonawcy. Wielki wkład w rozwój tego gatunku wniósł klawiszowiec, kompozytor i autor tekstów Diliup Gabadamudalige, który na początku lat 80-tych, jako pierwszy wprowadził do lankijskiej muzyki technologię komputerową. Do roku 2003 był dyrektorem muzycznym YA TV (Young Asia Television) i za zasługi w dziedzinie muzyki, został uhonorowany przez rząd Sri Lanki tytułem Kala Suri. W roku 2000 odebrał krajową nagrodę filmową (Presidential Award) za muzykę do filmu "Rajya Sevaya Pinisai" (W służbie państwa).
 
Athma Liyanage Ruwan Hettiarachchi

Na miejscu miałam niewiele okazji by zetknąć się z lankijską muzyką popularną na żywo. Jeden z wieczorów udało mi się jednak spędzić w towarzystwie przemiłej rodziny, która przekonała mnie, że taniec i poczucie rytmu są obecne w życiu Lankijczyków od najmłodszych lat.

Jude Rogans Chamika Sirimanna

Czy Wam się spodoba? - czas wreszcie spokojnie posłuchać. A może znajdą się tacy, którzy zechcą podesłać mi kilka swoich ulubionych tytułów.