Kandy i świątynia Dalada Maligawa

Bezpośrednio z Pinnawala udajemy się do Kandy, gdzie naszym celem będzie buddyjska Świątynia Zęba czyli Dalada Maligawa zbudowana przez Vira Narendra Sinha panującego w latach 1707-1739. Miasto zostało założone w XIV w. a stolicą królestwa zostało w 1572. Dalada Maligawa, malowniczo położona  nad jeziorem Kandy w kompleksie pałacu królewskiego, przyciąga buddyjskich pielgrzymów z wielu zakątków Azji za sprawą wyjątkowej relikwii jaką jest ząb trzonowy samego Buddy. Relikwia została podobno przemycona na wyspę z Indii przez księżniczkę Hemamali i jej męża, księcia Dantha na polecenie ojca, króla Guhasiva około 301-328 r. n.e. Jak głosi legenda księżna Hemamali miała go ukryć w koku splecionym na głowie i na pamiątkę tego wydarzenia większość kobiet na Sri Lance upina włosy w podobny sposób.
  
Sri Dalada Maligawa - to jedno z najważniejszych miejsc dla Buddystów i to nie tylko ze Sri Lanki Świątynia nie jest wyłącznie atrakcją turystyczną. To przede wszystkim żyjące miejsce kultu Król Sri Vikram Rajasinh otoczył ją fosą i dodał ośmioboczną Patthirippuwę
Początkowo relikwia trafiła do świątyni Meghagiri Vihara w ówczesnej stolicy Anuradhapura. Burzliwa historia przeplatana licznymi najazdami sprawiła, że miejsce jej przechowywania wielokrotnie zmieniano, a stolicę przenoszono. Z Anuradhapura trafiła do Polonnaruwa, następnie do Dambadeniya, Beligal i innych miast aż w końcu znalazła się w Kandy. Ostatni władca Sri Vikram Rajasinha panujący w latach 1798 - 1815 otoczył świątynię fosą i dodał ośmioboczną Patthirippuwę, która początkowo była tarasem rekreacyjnym dla króla, potem miejscem dla relikwii, a obecnie mieści bibliotekę. W dniu 2 marca 1815 Sri Vikram Rajasinha roku został zdetronizowany, a Sri Lanka przeszła pod panowanie brytyjskie kończąc okres 2300 lat monarchii na wyspie.
Zbliżając się do świątyni łatwo zauważyć, że otacza ją biały podwójny mur. Ten zewnętrzny nazywany Diyareli Bamma ma symbolizować fale wody i spotkamy go jeszcze przy wielu innych świątyniach. Wewnętrzny, Walakula Bamma, to w buddyjskiej symbolice poziom chmur i znak, że jest to miejsce o najwyższej świętości dla buddystów i to nie tylko ze Sri Lanki.
 
Tunel Ambarawa z motywem dorocznej procesji Esala Perahera Bogato zdobione wnętrze świątyni, w którym dominuje symbolika przyrodnicza i słoniowe kły Płaskorzeźba przedstawiająca księżniczkę Hemamali i jej męża, księcia Dantha
Na dziedziniec świątyni wchodzimy bramą Mahawahalkada. W okresie walk z Tamilskimi Tygrysami, w roku 1998, brama została całkowicie zniszczona w wyniku wybuchu bomby i jej obecny kształt to wynik późniejszej rekonstrukcji. W specjalnie wyznaczonym miejscu pozostawiamy buty i wchodzimy do głównego sanktuarium. Droga prowadzi przez bogato zdobiony tunel Ambarawa, w którym głównym motywem jest ceremonia dorocznej procesji Esala Perahera. W tłumie zwiedzających nie łatwo o coś dopytać, więc głównie zwracamy uwagę na elementy architektoniczne i zdobienia. Są niesamowite. Główne sanktuarium ma dwie kondygnacje: Palle Malaya i Udu Malaya, a komora, w której przechowuje się relikwię, nazywa się Handun Kunama. Tej oczywiście nie zobaczymy bo ukryta jest w siedmiu złotych szkatułach w kształcie stupy, inkrustowanych drogocennymi kamieniami. Na schodach między kondygnacjami znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca księżniczkę Hemamali i jej męża, księcia Dantha. Nad całością świątyni spoczywa złoty baldachim ufundowany w roku 1987.
 
Złoty baldachim nad świątynią został ufundowany w roku 1987 Wnętrze buddyjskiej kaplicy w budynku nowego pałacu królewskiego Buddyjski ołtarz w kaplicy
Zacienionym tarasem idziemy teraz w stronę nowego pałacu i po schodach wchodzimy do jednej z sal gdzie zgromadzono obrazy nawiązujące do życia Buddy i historii świątyni. Warto zwrócić uwagę, że wysoki próg dzielący nas od wnętrza należy przekroczyć, nie stając na nim, co podobno przynosi nieszczęście. Pięknie zdobione kolumny wieńczą złote głowy słoni. Na głównej ścianie możemy podziwiać kolejny ołtarz z posągami Buddy w otoczeniu słoniowych kłów. Inne ciekawostki związane z kompleksem pałacowym już na kolejnej stronie.