Aktualności

Informacja MSZ
Na dzień 15 listaopada 2015 brak przeciwwskazań do wyjazdu
Przy wyjeździe do Dominikany nie są wymagane szczepienia ochronne. Występują jednak zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Turystom z Europy zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C.
Epidemia cholery w Haiti wygasa. Zachorowania na cholerę występują w 10 departamentach Haiti, m.in. w Artibonite, Centre, Grand Anse, Ouest oraz w stolicy Port-au-Prince. W chwili obecnej liczba nowych zachorowań jest niewielka. Pojedyncze przypadki notuje się także w Dominikanie.
 
Nowa atrakcja turystyczna 2012
Taino Cultural Park znajdujący się w Los Róbalos w samym sercu półwyspu Samana przygotował dla zwiedzających specjalną trasę historyczną. Dzięki niej będzie można przenieść się w wyimaginowaną podróż do roku 1492 i zobaczyć jak wyglądało życie Tainów - rdzennych mieszkańców wyspy przed przybyciem hiszpańskich konkwistadorów. Znajdą się tam między innymi sceny rytuału korzenia manioku, walki z Hiszpanami oraz trzy statki wchodzące na wody Karaibów. Trasie towarzyszy wystawa ponad 200 sztuk oryginalnych wyrobów z ceramiki, kości, drewna ukazujących kulturę i sztukę Tainów. Park jest czynny codziennie od 9.30 do 17.30, bilet wstępu 500 peso (ok. 12 $), dzieci bezpłatnie.

15.11.2015
Czy będzie rewolucja na drogach?
Rzecznik Autoridad Metropolitana de Transporte czyli dominikańskiego odpowiednika służby ruchu drogowego policji Diego Pesqueira ostrzegł w miniony wtorek, że wszystkie pojazdy poruszające się po zapadnięciu zmroku bez oświetlenia będą zatrzymywane i wycofywane z ruchu. Ta krótka zapowiedź jest sygnałem rewolucyjnych zmian bo przecież zdecydowana większość pojazdów jeździ tu bez świateł od lat, a wiele z nich nawet ich nie posiada. Pisałam o tym w roku 2011 i jak do tej pory nic się nie zmieniło. Czy zmieni się teraz - trudno ocenić, ale pierwsze komentarze jakie pojawiły się po tej informacji zdają się temu zaprzeczać. Znalazłam pośród nich nawet taką informację, że Autoridad Metropolitana de Transporte czli AMET nie pracuje nocą. Inni zwracają uwagę, że do realizacji tego zadania zabraknie po prostu miejsca na parkingach, a cały szum wokół sprawy to tylko "słomiany zapał" po którym szybko przyjdzie znużenie. Wiele osób obawia się także lawinowego wzrostu korupcji bo przecież na porządku dnia znajdą się przypadki łapówek wręczanych za przymknięcie oczu, co po ciemku będzie jeszcze łatwiejsze. Rozumiem te obawy, bo przecież AMET została powołana do życia 10 września 1997 roku, na mocy dekretu 393-97 i przez niemal 20 lat nic w tym kierunku nie zrobiła. Nie widzę także poparcia tej zapowiedzi w programie strategicznym AMET na rok 2015, a jest to dokument wyjątkowy, bo można w nim wyczytać nie tylko co będzie zrobione, ale także ile pistoletów, koszul służbowych i czapek zostanie zakupionych dla potrzeb tej formacji. W śród nich znajdzie także jeden radarowy miernik prędkości. Pomimo powszechnego i uzasadnionego sceptycyzmu trzeba jednak oczekiwać, że kiedyś ruch drogowy na Dominikanie wyjdzie wreszcie z ciemności. Zainteresowanych odsyłam do szczegóły na oficjalną stronę AMET

09.02.2015
Dominikana uszczelnia granice
Dowódca armii Jose E. Matos zapowiedział w ubiegły wtorek zdecydowane wzmocnienie ochrony granic i uruchomienie czterech nowych przejść granicznych z Thaiti dla ruchu kołowego i pieszego. Działania te podjęto na polecenie Ministra Obrony Maximo W. Muñoza, a ich celem ma być ograniczenie masowego napływu nielegalnych imigrantów. Służby ochrony granic zostaną wzmocnione liczbą 1000 nowych żołnierzy, a kolejnych 500 zostanie przydzielonych po zakończeniu operaji Tarcza. Ponadto jednostki otrzymają silne wsparcie techniczne w postaci samochodów i motocykli do patrolowania obszarów przygranicznych. Problem jest niezwykle poważny, bo jak ujawnił Maximo Muñoz dziennikarzom Diario Libre, tylko w styczniu armii udało się zatrzymać 26.000 Haitańczyków, którzy próbowali dostać się do kraju nielegalnie.

30.01.2015
Humbaki wracają
15 stycznia każdego roku to w Dominikanie początek sezonu obserwacji wielorybów, który potrwa do 30 marca. Półwysep Samana i Marine Mammal Sanktuarium, spodziewają się w tym roku nawet 60.000 odwiedzających. Będzie tu można podziwiać istny spektakl w wydaniu oceanicznych gigantów, których waga może dochodzić do 36 ton. Pomimo swoich rozmiarów będą bawić gości łamaniem fal, uderzaniem głową i nurkowaniem. Jest to okres godowy, więc samce humbaków będą śpiewać swoje wyjątkowe pieśni. Mają one jedną niezwykłą cechę. Są niewątpliwie najdłuższym popisem wokalnym w przyrodzie, ale co ciekawsze każdy z humbaków "opracowuje" swoją indywidualną pieśń, którą potrafi wielokrotnie powtórzyć co do najdrobniejszego szczegółu. Nie jest to łatwe, bo trwa ona zwykle do pół godziny i jest słyszalna w wodzie nawet z odległości 5000 km.

04.01.2015
Boże Narodzenie na drogach
Jak poinformowało Centrum Operacji Kryzysowych (COE), w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku na drogach Dominikany doszło do 516 wypadków drogowych, w których 47 osób poniosło śmierć, a 1249 zostało rannych. Odnotowano 202 zdarzenia na autostradach i 314 na innych drogach. Na wszystkich ważniejszych ciągach komunikacyjnych prowadzone były w tym czasie szeroko zakrojone działania pod nazwą "Operativa Navidad Pascua Segura por los Valores 2014", w które zaangażowano ogółem 32455 osób, w tym sił policyjnych, wojska, straży pożarnej ratowników medycznych itd. W krytycznych punktach kraju zlokalizowano 1205 punktów pomocy i 9 regionalnych centrów dowodzenia. COE odnotowało także 258 przypadków zatrucia alkoholem i 40 zatruć pokarmowych. Wśród hospitalizowanych z powodu zatrucia alkoholem było troje dzieci w wieku od 2 do 11 lat.
Dla porównania w Polsce, tylko w okresie 3 dni od 24 do 26 grudnia, doszło do 229 wypadków drogowych, w których zginęło 30 osób, a 301 zostało rannych. Kolejne 3 zginęły w Sylwestra. Policja zatrzymała podczas Świąt 567 pijanych kierowców.