Higuey Adventure cd.
Po drodze do celu pozdrawiają nas grupki dzieci, które kolorowy, odkryty samochód z nieznajomymi odrywa od zabawy. Pierwsze wrażenie to kolorowe zabudowania otoczone zielenią i różnymi odmianami  kwitnących krzewów. Wszystko co rośnie wokół jest dla nas egzotyczne i znale tylko ze sklepowych półek. Ananasy, banany, papaje, granaty, krzewy kawy i trochę masywniejsze drzewka, na których dojrzewają owoce kakao. Poznajemy technologię i zasady zbioru, sortowania i wypalania. Wprawdzie po drodze straszyli nas, że kawą zajmują się tylko kobiety i czeka nas ciężka praca, to na miejscu nawet nie pozwolili spróbować. Oczywiście świeżo zaparzonej kawy było pod dostatkiem dla wszystkich, jak i egzotycznych owoców.
 
Każdy będzie mógł się przekonać, że ananasy wcale nie rosną na drzewach Pośród wielu odmian, kiście tych bananów rosną do góry nogami to banany pastewne Wszystko co tutaj rośnie jest dla na egzotyczne - owoc który trzymam to kakao
Mieszkańcy chętnie zapraszają do domu, pozwalają zobaczyć wyposażenie i warunki życia. Na rozstawionych stołach palona kawa i ugniecione gałki mielonego, palonego kakao. Wystarczy je zetrzeć na tarce. To wszystko można oczywiście kupić. Kiedy wizyta zdaje się dobiegać końca na dziedzińcu pojawia się miejscowy łapacz węży i okropnych ptaszników. Zaśpiewa ludową piosenkę, a odważniejszym pozwoli dotknąć lub ponosić na szyi swoich ulubieńców. To rzadka okazja, a boa żyjące w Dominikanie są niewielkie więc od razu nie uduszą. W powrotnej drodze do hotelu składamy wizytę w dominikańskiej szkole, o której już wcześniej wspominałam.
 
Przy zbiorach kawy ciężko pracują kobiety, ale przywilej jej picia należy do mężczyzn Kiedy będzie się wydawało,
że wszystkie trakcje za wami może spotkacie kogoś takiego
Na koniec wizyta w szkole
z kwiatem hibiskusa od ... haitańskich dziewcząt
Inne atrakcje na miejscu
W Grand Oasis, w ciągu dnia, nie dadzą ci się nudzić. Leżakujący przy basenach są zapraszani do gier zespołowych na piasku lub w wodzie, stałym punktem programu są też stetching i aerobic. Z licznych propozycji zawsze można wybrać coś dla siebie, oby tylko chciało się podnieść. Szukając innych ofert, zwykle płatnych, trzeba wyjść na plażę.
 
Szukając jakiejś atrakcyjnej oferty wystarczy wyjść na plażę, a przyjdzie sama Zanim polecicie nad wierzchołkami palm trzeba dotrzeć na cięższą łódź Tu uzbrajamy się w odwagę
i specjalną uprząż, a potem można już tylko się cieszyć
Zainteresowanie tablicą lub znaczące spojrzenie wystarczy by przyciągnąć właściwą osobę. Dominikańczycy są przy tym delikatni i obca jest im arabska nachalność. Jednorazowa odmowa zwykle wystarczy i nie potrzeba jej powtarzać każdego kolejnego dnia. Poza tym jeśli nie wykazujesz zainteresowania przechodzącą osobą nie będą cię indagować i podchodzić do leżaka. Tym sposobem można skorzystać z leczniczego lub relaksującego masażu, totalnie zmienić fryzurę, kupić misternie pleciony kapelusz z liści palmowych, zaopatrzyć się w papierosy. Ja najbardziej szukałam okazji do zwiedzenia półwyspu Samana, ale nikt nie miał takiej oferty. Dałam się natomiast namówić na lot ze spadochronem za motorówką i żałuję tylko, że ta przyjemność trwała tak krótko.
Również na plaży ale za to całkiem bezpłatnie można popływać kajakiem. Taka frajda na oceanie nie zdarza się często. Trzeba tylko wstać odpowiednio wcześnie bo kajaków jest zaledwie kilka, ale w porównaniu z liczbą gości chętnych na taką przygodę też niewielu. Miejscowa wypożyczalnia oferowała też samodzielne rejsy dwuosobowym katamaranem. Trzeba go jednak było zarezerwować z kilkudniowym wyprzedzeniem. Jednorazowo taka przyjemność nic nie kosztowała, wystarczyło jedynie podać numer pokoju i oczywiście mieć jakieś pojęcie o żeglowaniu.
 
 

Narodowy Park Manati